Ogłaszamy wyniki naboru partnerów lokalnych wystawy „Pamięciownik”!
Otrzymaliśmy aż 50 zgłoszeń z całej Polski. Jesteśmy poruszeni ogromnym odzewem na nabór do pierwszej edycji projektu „Pamięciownik” – zgłoszenia były świetnie przygotowane, pełne konkretnych i przemyślanych pomysłów na rozwój archiwum społecznego, zorganizowanie wystawy i atrakcyjny program towarzyszący.
Latem tego roku wyruszymy w Polskę z mobilnym pawilonem wystawienniczym, w którym w 5 miejscowościach powstaną wystawy o lokalnej historii. W każdej miejscowości pawilon zatrzyma się na około tydzień, a samej wystawie towarzyszyć będą warsztaty, występy i inne atrakcje. Zgromadzone na wystawie zdjęcia przyniesione przez mieszkańców i mieszkanki, a także wspomnienia i opowieści, zostaną przekazane do archiwum społecznego.
Czytając nadesłane zgłoszenia ocenialiśmy zarówno pomysł na zorganizowanie archiwum społecznego, jak i program działań towarzyszących wystawie. Wzięliśmy także pod uwagę plan promocji i zaproponowane miejsce postoju Pamięciownika. W tym roku wybraliśmy 5 miejscowości, ale „Pamięciownik” to program zaplanowany na wiele lat i mamy nadzieję, że będzie zataczał coraz szersze kręgi!
Wybór 5 miejscowości z aż 50 zgłoszeń był niezwykle trudny i w każdym z tych miejsc widzimy wielki potencjał do rozwoju archiwistyki społecznej. W wielu zakątkach Polski kryją się ciekawe historie, które warto wydobyć i mamy nadzieję, że już samo przygotowanie zgłoszenia stało się dla wielu inspiracją do zainteresowania się oddolnym gromadzeniem historii.
Zgłoszenia oceniało jury w składzie: Joanna Łuba – wicedyrektorka CAS i współkuratorka „Pamięciownika”, Dorota Sidor – kierowniczka Działu Edukacji i Informacji, Karolina Sakowicz – kierowniczka Działu Projektów Kulturalnych i współkuratorka „Pamięciownika”, Agata Bujnowska – koordynatorka w Dziale Projektów Kulturalnych i współkuratorka „Pamięciownika” oraz Maria Mossakowska – koordynatorka w Dziale Projektów Kulturalnych.
Najwyższą punktację otrzymały:
-
Biblioteka Publiczna im. Wacława Wernera w Brwinowie
-
Gminna Biblioteka Publiczna w Wiżajnach
-
Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu Kantorówka w Wielopolu Skrzyńskim
-
Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii
-
Urząd Miejski w Pszczynie
Serdecznie gratulujemy!
Co dalej?
Przed nami miesiące przygotowań i planowania działań – wspólnie przez CAS i partnerów lokalnych. W każdej z miejscowości wystawy powstaną w ten sam sposób – dzięki przyniesionym przez mieszkańców i mieszkanki zdjęciom i opowieściom – ale jednocześnie każda będzie zupełnie inna, opowiadająca unikatowe historie lokalnych społeczności.
Ideą projektu „Pamięciownik” jest pokazanie, że historie rodzinne, bliskie, prywatne są ważne i są częścią większej historii – sąsiedztwa, danej miejscowości czy regionu. Dzięki włączaniu naszych historii w ten szerszy nurt możemy opowiedzieć przeszłość na nowo – wspólnymi siłami budować poczucie przynależności i wspólnoty.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.