„Narodziny Nowej Huty” – spotkanie wokół podcastu Katarzyny Kobylarczyk
Centrum Archiwistyki Społecznej i Ośrodek Kultury Norwida zapraszają na spotkanie wokół premiery podcastu Katarzyny Kobylarczyk pt. „Narodziny Nowej Huty”!
„Narodziny Nowej Huty” to opowieść nie tylko o narodzinach miasta, lecz także jego mieszkanek i mieszkańców. Nowa Huta jest jednym z nielicznych miejsc w powojennej Polsce, które zbudowano od zera, zaprojektowano na desce kreślarskiej. Ale miasto to przecież nie tylko mury. To także ludzie, jego mieszkańcy i mieszkanki.
Podcast Katarzyny Kobylarczyk przywraca narodzinom Nowej Huty wymiar cielesny. O początkach dzielnicy mówią w nim kobiety, które w latach 50. i 60. rodziły tu dzieci – dzisiejszych nowohucian i dzisiejsze nowohucianki. Bohaterki podcastu opowiadają Opowiadają o swoich porodach, o izbie porodowej na osiedlu Willowym. Działała tam nowatorska szkoła rodzenia, założona przez wybitną lekarkę Jadwigę Beaupré, która już w latach 60. sprowadziła do Nowej Huty ideę bezbolesnego porodu. W najbliższych dniach opublikujemy audycję na naszym kanale Spotify Historie do słuchania.
Spotkanie wokół podcastu
Wydarzenie odbędzie się 8 grudnia 2023 roku o godzinie 17.30 w budynku ARTzony Ośrodka Kultury Norwida na osiedlu Górali 4 w Krakowie. Katarzyna Kobylarczyk zdradzi szczegóły pracy nad podcastem. Spotkanie poprowadzi Georgina Gryboś, redaktorka radiowa.
Spotkanie będzie transmitowane również na naszym profilu na Facebooku!
Podcast „Narodziny Nowej Huty” powstał w ramach IV edycji organizowanego przez Centrum Archiwistyki Społecznej programu „Małe ojczyzny”, który wspiera dokumentowanie mało znanych historii lokalnych. Autorką audycji jest Katarzyna Kobylarczyk, reportażystka i zbieraczka nowohuckich opowieści. Jej opiekunkami artystycznymi i merytorycznymi były Hanna Bogoryja-Zakrzewska, dziennikarka, autorka przeszło 1500 reportaży radiowych, oraz Karolina Kuta, reżyserka i redaktorka, związana m.in. z Fundacją Ośrodka KARTA.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.