Nagrywamy wywiady – odkrywamy lokalne historie | spotkanie w Nowej Hucie
Wraz z Ośrodkiem Kultury Norwida zapraszamy osoby z Krakowa i okolic na warsztaty z nagrywania wywiadów historii mówionej. Będzie to także okazja do poznania się i nawiązania kontaktów w gronie osób zainteresowanych zbieraniem historii!
20 kwietnia 2024 roku spotkajmy się w Nowej Hucie na warsztatach pt. „Nagrywamy wywiady – odkrywamy lokalne historie” oraz na spacerze po dzielnicy. Warsztaty kierujemy do pracowników i pracownic bibliotek, NGO-sów, instytucji kultury i wszystkich osób zainteresowanych oddolnym zapisywaniem historii.
Spotkanie będzie także okazją do poznania się i nawiązania kontaktów w gronie osób zainteresowanych zbieraniem historii, dzieleniem się pasją do lokalnego dziedzictwa i popularyzowaniem opowieści o naszych małych ojczyznach.
Program spotkania:
-
11.30–13.00 „Baśnie z bloku cudów. Spacer śladami nowohuckich opowieści”. Spacer poprowadzi Katarzyna Kobylarczyk; spotykamy się pod Ośrodkiem Kultury Norwida, os. Górali 5
-
13.15 obiad
-
14.00–18.00 warsztaty „Nagrywamy wywiady – odkrywamy lokalne historie”, warsztaty poprowadzi Adriana Kapała
Udział w spotkaniu (spacer + warsztaty) jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy przez formularz. Liczba miejsc ograniczona! Formularz znajduje się na stronie Ośrodka Kultury Norwida:
Baśnie z bloku cudów. Spacer śladami nowohuckich opowieści
Będzie to spacer szlakiem mitów, miejskich legend i najbardziej kultowych opowieści o Nowej Hucie. Dlaczego powstała Nowa Huta? Kto narysował ją na serwetce? Jak ustanawiano normy i rekordy? Jakie opowieści wciąż kryją się w tutejszych blokach? Czeka na nas szczypta historii, dużo opowieści i wielu pełnokrwistych bohaterów i bohaterek.
Nagrywamy wywiady – odkrywamy lokalne historie
Warsztaty odbędą się w Ośrodku Kultury Norwida, os. Górali 5, sala 19. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów dowiedzą się:
-
jaką metodą prowadzić wywiad i jak przygotować projekt nagrywania
-
jak rozmawiać ze świadkami i świadkiniami historii
-
jak radzić sobie z trudnymi momentami w czasie wywiadu
-
co zrobić, gdy już zrealizujemy nagranie
Prowadząca warsztaty:
Adriana Kapała – historyczka i archiwistka. Koordynatorka edukacji i historii mówionej w Centrum Archiwistyki Społecznej Prowadzi webinaria, szkolenia, koordynuje spotkania w instytucjach kultury, które są zainteresowane rozpoczęciem tworzenia/ wspierania archiwów społecznych. Wcześniej pracowała w Fundacji Ośrodka KARTA, gdzie m.in. koordynowała projekty historii mówionej. Od roku 2022 pełni funkcję wiceprezeski Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej (w latach 2019–2022 była przewodniczącą Komisji Rewizyjnej). W ramach studiów w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych przygotowuje rozprawę doktorską dot. historii mówionej w archiwach społecznych.
Prowadząca spacer:
Katarzyna Kobylarczyk (ur. 1980) – reporterka, dziennikarka. Autorka książek Strup. Hiszpania rozdrapuje rany, Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty, Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci, pięciu zbiorów reportaży historycznych wydanych przez Małopolski Instytut Kultury oraz dwóch książek o Nowej Hucie, w której mieszka od urodzenia: Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie oraz Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy. Za Strup otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Kryształową Kartę Polskiego Reportażu – Nagrodę Prezydenta Lublina oraz była nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak, Kobiety Nowej Huty przyniosły jej nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, a Ciałko tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca. Jest również laureatką Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Publikowała m.in. w „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”. Członkini Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury Norwida, zbieraczka opowieści.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.