Międzynarodowy Dzień Archiwów
9 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Archiwów – z tej okazji życzymy wszystkim Archiwistom i Archiwistkom społecznym niegasnącej ciekawości z odkrywania historii i świata wokół!
W ramach tegorocznego świętowania przybliżamy nasz portal Zbiory Społeczne – platformę, która pozwala w jednym miejscu przeszukiwać archiwalia zgromadzone dzięki energii i pasji setek środowisk i organizacji z całej Polski. To unikalne fotografie z archiwów społecznych, dokumenty, pamiątki i nagrania historii mówionej – przeszło 135 000 materiałów od XIX wieku do dziś.
Oddolny, wspólnotowy charakter archiwistyki społecznej sprawia, że kolekcje gromadzone w takich archiwach nazywamy właśnie zbiorami społecznymi. Uruchamiają one opowieść o rodzinie, o naszej okolicy czy o nas samych, pozwalają nam poznać historię lokalną, często nieobecną w podręcznikach. Aby zaprosić Was do odkrywania takich opowieści, przygotowaliśmy kampanię pt. „To też Twoja historia”.
Do prawie 350 organizacji – archiwów społecznych, samorządów, NGO-sów – wysłaliśmy plakaty, treści do mediów społecznościowych oraz informacje o zbiorach społecznych. Mamy nadzieję, że w całej Polsce – w bibliotekach, domach kultury, urzędach gmin i miast, a także w mediach społecznościowych – spotkacie nasz plakat i odkryjecie zbiory społeczne.
Chcielibyśmy zachęcić jak najwięcej osób do angażowania się w ruch archiwistyki społecznej, nawet jeśli będzie to podzielenie się jednym zdjęciem czy jedną historią rodzinną. Każdy taki materiał niesie w sobie swoją własną opowieść.
Archiwiści społeczni o swoich motywacjach
Nie byłoby zbiorów społecznych, gdyby nie zaangażowanie wielu osób, które podejmują trud zbierania, porządkowania, skanowania i udostępniania pamiątek wyciągniętych z domowych szuflad. W ten wyjątkowy dzień oddajemy głos archiwistkom i archiwistom społecznym, którzy w przygotowanym przez nas filmie opowiadają o swoich motywacjach do codziennego działania.
Reportaż i podcast
Wreszcie, w ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów chcielibyśmy wrócić do dwóch materiałów dotyczących archiwistyki społecznej – reportażu i podcastu – które powstały w partnerstwie z miesięcznikiem „Pismo. Magazyn opinii”. Polecamy je na długi weekend!
W reportażu Aleksandry Wareckiej „Archiwiści społeczni: zbieracze historii przez małe «h»” poznajemy Kamila Kmaka i Annę Boruch ze Stworzyszenia Saga Grybów, Ewelinę Bartosik – archiwistkę społeczną, która związana była z Wolskim Centrum Kultury oraz Jadwigę Gnich zajmującą się Wirtualnym Muzeum Pielęgniarstwa Polskiego w Centralnego Archiwum Pielęgniarstwa Polskiego im. Barbary Purtak. Materiał opublikowany jest w otwartym dostępie online do 11 czerwca 2023 roku.
Podcast „À propos pamięci” Zuzanny Kowalczyk podejmuje temat roli pamięci indywidualnej i zbiorowej. Polecając filmy, książki i podcasty, zastanawia się nad tym, w jakim stopniu pamięć o przeszłości kształtuje teraźniejszość, czym są archiwa społeczne, do czego jest nam potrzebna pamięć kulturowa i narodowa, w jaki sposób można ją pielęgnować oraz w jakie pułapki można w jej obrębie wpadać i na czym polega niebezpieczeństwo zderzenia wielkiej historii z osobistym wspomnieniem.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.