wszystkie wydarzenia

„Małe ojczyzny”. Suchowola

Sobota

17.07.2021

Pierwszym wydarzeniem przygotowanym w ramach tegorocznej edycji programu „Małe ojczyzny” będzie wystawa poświęcona historii Żydów suchowolskich, na którą składa się między innymi słuchowisko „Będziesz tą, która przeżyje” w aktorskiej interpretacji Marii Maj. Wystawa zostanie otwarta 17 lipca o godz. 12:00 w Centrum Trzech Kultur, w ramach czwartej edycji Festiwalu Kultur w Suchowoli.

Społeczność żydowska stanowiła przed II wojną światową około połowę mieszkańców Suchowoli. Teraz żyje tylko w zachowanych pamiątkach i wspomnieniach, między innymi w relacji Jeannette Geldwert, urodzonej jako Szejna Fajnberg 15 czerwca 1920 roku w Suchowoli. 

Szejnie udało się przeżyć wojnę. Przetrwała zamknięcie w getcie, obóz przejściowy w Kiełbasinie pod Grodnem, piekło Auschwitz-Birkenau i marsz śmierci po ewakuacji Auschwitz w styczniu 1945 roku. Po wojnie wyemigrowała i zamieszkała w miejscowości Ithaca w stanie Nowy Jork. Tam razem z mężem prowadziła niewielki sklep. Małżeństwo doczekało się dwojga dzieci i sześciorga wnucząt. Aż do lat dziewięćdziesiątych nie opowiadała swojej historii.

Słuchowisko „Będziesz tą, która przeżyje” oparte zostało na relacji Jeannette Geldwert, zarejestrowanej w czerwcu 1996 roku. Relacja znajduje się w zasobach USC Shoah Foundation – fundacji założonej przez reżysera Stevena Spielberga.

Wystawę będzie można oglądać w Centrum Trzech Kultur do końca sierpnia.  

Koncepcja, koordynacja i opracowanie tekstu: 
Agata Bujnowska (CAS), Dawid Gudel (CTK), Karolina Sakowicz (CAS)  
Czyta: Maria Maj
Realizacja dźwięku: Paweł Skorupka
Organizatorzy: Centrum Archiwistyki Społecznej, Centrum Trzech Kultur

wszystkie wydarzenia