Kuracjuszki
Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Archiwa inspirują!”. O procesie powstawania spektaklu “Kuracjuszki”, szukaniu właściwego języka do opowiedzenia historii oraz pracy ze świadectwami mówionymi, opowiedzą jego twórczynie Dorota Ogrodzka i Justyna Lipko-Konieczna. Rozmowę poprowadzi Olga Stanisławska. Spotkanie odbędzie się 7 grudnia o godz. 18.00 na facebookowym profilu Centrum Archiwistyki Społecznej. Zapraszamy do oglądania i zadawania pytań w komentarzach!
„Kuracjuszki” to teatralny projekt artystyczno-edukacyjny, dla którego punktem wyjścia jest historia obozu internowania dla kobiet w Gołdapi w roku 1982. Scenariusz spektaklu powstał w toku wspólnych dyskusji, improwizacji, czytania i oglądania materiałów archiwalnych, zgromadzonych między innymi w Ośrodku KARTA, a także spotkań z byłymi internowanymi.
Zachęcamy również do udziału w warsztatach teatralnych “Kuracjuszki. Społeczne herstorie w działaniu”, prowadzonych przez Dorotę Ogrodzką i Justynę Lipko-Konieczną. Wydarzenia organizowane są w ramach programu wokół 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Gościnie:
Dorota Ogrodzka – pedagożka teatru, reżyserka, badaczka. Animatorka kultury i trenerka. Kuratorka projektów artystyczno-społecznych. Prezeska Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Od 10 lat prowadzi zajęcia w Instytucie Kultury Polskiej UW, w którym ukończyła studia doktoranckie. Założycielka i reżyserka Laboratorium Teatralno-Społecznego. Przez cztery lata pracowała w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, gdzie założyła i prowadziła Młodą Scenę, reżyserowała spektakle i akcje performatywne, była kuratorką programu edukacyjno-artystycznego. Reżyserowała: „Stan Wyjątkowy” (Muzeum POLIN, Teatr Powszechny im. Z. Hubnera), „Oburzajcie się!”, „’89”, „Skąpo”, „Krótki przewodnik nierówności: Bieda” (Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy), „Kurs bezpieczeństwa i higieny społeczeństwa”, „Empatia” (Laboratorium Teatralno-Społeczne). Członkini Kolektywu Terenowego, z którym działa w duchu etnoanimacji. Współorganizatorka festiwalu Slot Art, członkini Rady Slot, kuratorka programu warsztatowego. Współpracuje z wieloma organizacjami i instytucjami kultury, między innymi z Instytutem Teatralnym im. Z Raszewskiego, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ę, Szkołą Liderów, Krytyką Polityczną, Fundacją Sto Pociech, oraz z polskimi teatrami, między innymi Teatrem Powszechnym, Teatrem Studio, TR Warszawa, Teatrem Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Autorka tekstów dotyczących teatru, przestrzeni publicznej i sztuki społecznej. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Justyna Lipko-Konieczna – dramaturżka Teatru 21. Autorka kilkunastu scenariuszy teatralnych. Współpracowała między innymi z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, Teatrem Dramatycznym, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, TR Warszawa, Instytutem Teatralnym, gdzie prowadziła wiele działań z zakresu pedagogiki teatru. Autorka dramaturgii oraz współautorka scenariusza do spektaklu „Ciało pedagogiczne” (reż. Justyna Sobczyk). Współautorka dramatu „Kalina” o aktorce Kalinie Jędrusik (Teatr Polonia). Dramaturżka Teatru Studio w Warszawie oraz Teatru 21, z którym pracuje od trzech lat, współtworząc spektakle „…i my wszyscy. Odcinek 0”, „Statek miłości. Odcinek 1”, „Upadki. Odcinek 2”, „Śmiertelnie Trudna Gra”, „Klauni, czyli o rodzinie. Odcinek 3” oraz „Indianie”. Członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.
Prowadząca:
Olga Stanisławska – pisarka, reportażystka, eseistka, kuratorka. Za książkę „Rondo De Gaulle’a” otrzymała Nagrodę Kościelskich (2001). Była współkuratorką wystaw „Nostalgia urzeczywistniona. Afryka w fotografii Kazimierza Zagórskiego” (Galeria Zachęta, 2005) i „Nowy Region Świata” (Bunkier Sztuki, 2017). Wraz z Borysem Lankoszem zrealizowała dla TVP dokument poświęcony muzułmanom we Francji (2007). Publikuje między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Widoku”. Przez wiele lat była jurorką Nagrody za Reportaż Literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego. Mieszka w Paryżu.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.