KUKUCZKA x BIKONT x JANUCHTA | koncert, projekcja zdjęć, spotkanie
Co słychać na szczytach najwyższych gór? Zapraszamy na projekcję zdjęć Jerzego Kukuczki z wypraw wysokogórskich, której towarzyszyć będzie improwizowany koncert Maniuchy Bikont i Tomasza Januchty. Przed koncertem porozmawiamy o znaczeniu tej unikalnej kolekcji oraz dokonań Jerzego Kukuczki dla polskiego i światowego himalaizmu. Okazją do spotkania jest wpisanie fotografii ze zbioru „Spuścizna Jerzego Kukuczki – dokumentacja fotograficzna, 1948–1989” na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Wydarzenie odbędzie się 4 sierpnia o godzinie 20.00 w Placu Zabaw nad Wisłą. Wstęp wolny!
W tym roku zbiory archiwów społecznych po raz pierwszy znalazły się na Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata, na którą wpisywane są dokumenty o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego i tradycji polskiej. Oprócz zdjęć Jerzego Kukuczki na liście znalazł się również cykl fotograficzny „Zapis socjologiczny” Zofii Rydet, który był tematem poprzedniego, lipcowego spotkania. Dowiedz się więcej.
W sierpniu opowiemy o wyjątkowym świadectwie Złotej Dekady Himalaizmu Polskiego, którym opiekuje się Fundacja Wielki Człowiek. Na wielkoformatowym ekranie zobaczymy wysokogórskie krajobrazy, efektowne ujęcia himalaistów podczas wspinaczki oraz ich codzienność w bazie. To zapis nie tylko drogi, ale też emocji jakie towarzyszyły uczestnikom wypraw.
W muzyczny dialog z prezentowanymi fotografiami zabiorą nas wokalistka i instrumentalistka Maniucha Bikont oraz kontrabasista Tomasz Januchta. Po raz pierwszy wystąpią w duecie, choć stale współpracują z Jankiem Duszyńskim przy muzyce filmowej, teatralnej, autorskiej czy improwizowanej.
„CAS wspiera archiwa społeczne, których działa w Polsce już 795. Cieszymy się, że zbiory Zofii Rydet i Jerzego Kukuczki zostały wpisane na Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata obok takich artefaktów jak Przywilej koszycki czy Statuty nieszawskie. To wyróżnienie dla historii życia społecznego, artystycznego i sportowego oraz roli archiwistyki społecznej w historii Polski – podkreśla dyrektorka CAS Katarzyna Ziętal. – Nie tylko państwowe instytucje opiekują się ważnym dla nas dziedzictwem, ale również archiwa społeczne, lokalne organizacje czy rodziny. Chcemy, aby ich dorobek był szeroko znany, dlatego zaprosiliśmy artystów do muzycznej interpretacji tych zbiorów”.
Zbiór fotografii Jerzego Kukuczki obejmuje ponad dziesięć tysięcy zdjęć z wypraw w najwyższe góry świata. Kukuczka, czołowy polski himalaista, był drugim człowiekiem, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Zginął w 1989 roku podczas próby wejścia na południową ścianę Lhotse. Pozostawił po sobie bogate archiwum dokumentujące działalność polskich wypraw w latach 70. i 80., zawierające zdjęcia, nagrania dźwiękowe, filmy, dokumenty, pamiętniki, notatki, sprzęt wspinaczkowy i inne bezcenne obiekty. Kolekcję stworzyła jego rodzina, upamiętniając życie prywatne i zawodowe Kukuczki.
Archiwum Jerzego Kukuczki to kolejny przykład na to, jak ważną rolę w zachowaniu cennych obiektów polskiej kultury pełnią archiwa społeczne. W ramach dyskusji przed koncertem porozmawiamy więc nie tylko o Jerzym Kukuczce, ale też o pracy osób, które dbają o jego zbiory. W spotkaniu wezmą udział: prezes Fundacji Wielki Człowiek, fotograf i syn Jerzego – Wojtek Kukuczka, Wojciech Lemański, który kieruje pracownią archiwalną w Fundacji oraz Joanna Michałowska z Centrum Archiwistyki Społecznej. Rozmowę poprowadzi Jakub Jamrozek z Polskiego Radia.
Maniucha Bikont – wokalistka, muzyczka, performerka. Komponuje piosenki, tworzy muzykę do filmów i przedstawień teatralnych. Praktykuje muzykę tradycyjną, nowoczesną i autorską, gra na tubie. Zwyciężczyni Turnieju Muzyków Prawdziwych (2014), dwukrotna laureatka konkursu Nowa Tradycja (2016, 2017), nominowana do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2020, 2021). Współtworzy zespoły m.in. Maniucha i Ksawery, Tęgie Chłopy, Dziczka.
Tomasz Januchta – kontrabasista orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Laureat ogólnopolskich konkursów kontrabasowych. Ukończył Uniwersytet Muzyczny w Warszawie. Jako kameralista występował na najważniejszych klasycznych festiwalach muzycznych w Polsce. Komponował muzykę do filmów i teatru. Jako muzyk improwizujący współpracuje z takimi warszawskimi zespołami jak STOP, Siwy i Łysy (ZPT) czy Sygnał Mgłowy.
W dyskusji wezmą udział:
Wojtek Kukuczka – fotograf, prezes Fundacji Wielki Człowiek, która opiekuje się rodzinnym archiwum Jerzego Kukuczki. Absolwent wrocławskiego ASP, w zakresie fotografii i multimediów, doktor Uniwersytetu Śląskiego w dziedzinie sztuk pięknych. Koordynator projektu powstania Wirtualnego Muzeum Jerzego Kukuczki, twórca i organizator licznych wystaw fotografii archiwalnych ze zbioru archiwum Kukuczki.
Wojciech Lemański – absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pasjonat gór oraz historii polskiego himalaizmu. Od 2020 roku współpracuje z Fundacją Wielki Człowiek. Jako kierownik pracowni archiwistycznej odpowiada za badania oraz realizację procesów archiwistycznych związanych ze spuścizną Jerzego Kukuczki.
Joanna Michałowska – historyczka i archiwistka społeczna z kilkunastoletnim doświadczeniem. W Centrum Archiwistyki Społecznej koordynuje współpracę z archiwami społecznymi i wspiera archiwistów merytorycznie. Prowadzi szkolenia, koordynuje również grupę ambasadorów archiwistyki społecznej i ich działania wokół sieciowania archiwów społecznych.
Jakub Jamrozek – dziennikarz Radiowej Czwórki, podcaster, lektor, specjalista do spraw komunikacji społecznej. Jest absolwentem dziennikarstwa, komunikacji i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył kurs z zakresu mediacji przy Polskim Centrum Mediacji. Z Polskim Radiem związany od 11 lat. W Radiowej Czwórce prowadzi audycje publicystyczne (m.in. „Bez tabu”).
Lokalizacja: Plac Zabaw nad Wisłą (Bulwar Bohdana Grzymały-Siedleckiego)
Bary i toalety w Placu Zabaw są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Pomysł i koordynacja: Karolina Sakowicz (CAS)
Wspołpraca: Dominika Szpinda (Stowarzyszenie Plan B), Maria Mossakowska (CAS)
Wybór zdjęć: Agata Bujnowska (CAS)
Montaż zdjęć: Wojciech Kaniewski
Projekt graficzny: Aneta Zdziech (CAS)
Komunikacja i promocja: Iwona Oleszczuk-Jaźwiecka, Milena Ryćkowska (CAS)
W grafice użyto zdjęcia ze zbiorów Archiwum Jerzego Kukuczki / jerzykukuczka.com
Organizator: Centrum Archiwistyki Społecznej
Partnerzy: Plac Zabaw nad Wisłą, Stowarzyszenie Plan B
Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.