wszystkie wydarzenia

Koło z historią. O KGW w Imbramowicach – relacja z wystawy

Środa

08.09.2021

14:00

Koło Gospodyń Wiejskich w Imbramowicach (woj. dolnośląskie) działa od 1963 roku. Kultywuje lokalne i ogólnopolskie tradycje, aktywizuje i integruje lokalną społeczność. Jego aktywność oddają zapiski kronikarskie, zdjęcia z prywatnych zbiorów członkiń oraz ich wspomnienia. Na ich podstawie powstała wystawa, będąca opowieścią o działalności Koła – od powstania do dziś. Ekspozycja pokazuje jego zwyczaje wielkanocne i dożynkowe, opowiada o lokalnych potrawach, które przygotowują członkinie, a także członkowie Koła, przybliża aktywności skierowane do dzieci i młodzieży. Jest także historią wielu mieszkańców Imbramowic – ich pasji, zaangażowania i przyjaźni. 

Otwarciu wystawy towarzyszyły: poczęstunek, składający się z lokalnych smakołyków przygotowanych przez Koło, oraz pokaz rękodzieła i strojów Koła. 

Wystawa była główną nagrodą w konkursie „Kronikarki – konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich”, zorganizowanym przez Centrum Archiwistyki Społecznej w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

Centrum Archiwistyki Społecznej zachęca wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich do dokumentowania swojej działalności. To dzięki zachowanym zdjęciom i zapiskom, na przykład kronikarskim, mogą powstawać podobne wystawy. 

Wystawę można oglądać do 15 października 2021 w Żarowskiej Izbie Historycznej, ul. Dworcowa 3, 58-130 Żarów
poniedziałek–wtorek, czwartek–piątek 10.00–15.30, środa 10.00–17.00.

Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Organizatorzy: Centrum Archiwistyki Społecznej i Koło Gospodyń Wiejskich w Imbramowicach

Partnerzy: Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, Żarowska Izba Historyczna

wszystkie wydarzenia