Kino Tęcza – nowy podcast! | Małe ojczyzny
Statki kosmiczne na działce, neonowa tęcza, wyjątkowy rytm działkowego życia – zapraszamy do wysłuchania podcastu Tomasza Szwałka o historii kina Tęcza, działającego w ogródkach działkowych poznańskiej dzielnicy Wilda!
Audycja poświęcona jest historii lokalnego kina wplecionego w codzienne życie działkowiczów czasów PRL. Kino Tęcza parokrotnie zmieniało swoje miejsce na mapie Poznania, a jego ostatnim przystankiem był budynek znajdujący się pośrodku Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Maksymiliana Jackowskiego przy ulicy Wspólnej. Kino Tęcza, które zakończyło działalność w latach 90., było prawdopodobnie jedynym w Polsce kinem funkcjonującym na terenach ROD.
Bohaterami i bohaterkami podcastu są Darek i jego mama Danuta, była pracowniczka kina Tęcza, a także działkowcy i mieszkańcy dzielnicy Wilda. To osobista opowieść o magii małego kina, lecz także wyjątkowy wycinek historii lat 80.
Autorem audycji jest Tomasz Szwałek – animator i organizator społeczności lokalnej na poznańskiej Wildzie, współzałożyciel Stowarzyszenia Schron Kultury Europa, zawodowo zajmuje się zarządzaniem Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej „Rolna” w Poznaniu.
Podcast „Kino Tęcza” powstał w ramach programu Małe ojczyzny, który zachęca do odkrywania i dokumentowania interesujących, a często mało znanych wątków historii lokalnej. Podczas czwartej edycji programu powstał także podcast „Narodziny Nowej Huty” autorstwa Katarzyny Kobylarczyk, czyli opowieść o kobietach, które w latach 50. i 60. rodziły tu dzieci.
Opiekunkami merytorycznymi obu projektów były Katarzyna Błaszczyk i Hanna Bogoryja-Zakrzewska – dziennikarki i autorki przeszło 1500 reportaży radiowych, tworzące duet Torba Reportera i Podcastera oraz Karolina Anna Kuta – reżyserka i redaktorka związana m.in. z Ośrodkiem KARTA.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.