Już 300 archiwów społecznych udostępnia swoje materiały na portalu Zbiory Społeczne!
Cieszymy się, że coraz więcej archiwów społecznych korzysta z naszego portalu, aby zaprezentować gromadzone przez siebie zbiory. Obecnie jest tych zbiorów ponad 185 500, ale liczba ta ciągle rośnie!
To wspomnienia byłej harcerki, która w latach 70. odwiedziła Kubę i zdjęcia kucharek i kelnerek, pracownic pewnej nieistniejącej już restauracji. To także fotografie reklamowe fiata 126p i pocztówki z wyjazdów do sanatoriów z przełomu XIX i XX wieku. Zbiory archiwów społecznych opowiadają o życiu codziennym, świętach i rytuałach, regionalnych tradycjach i lokalnych wydarzeniach z historii społeczności – ze wszystkich zakątków kraju.
Jak publikować swoje zbiory na portalu?
Na portalu Zbiory Społeczne znaleźć można teksty poradnikowe, dotyczące udostępniania zbiorów i korzystania z nich. W jednym z nich opisaliśmy, jak archiwiści społeczni i archiwistki społeczne mogą krok po kroku pokazać swoje materiały wśród zbiorów społecznych.
Ponadto, dodaliśmy także inne teksty poradnikowe, np. dotyczące wykorzystania zbiorów w działaniach kulturalnych i edukacyjnych czy praw autorskich w zbiorach społecznych.
Dlaczego warto z niego korzystać?
Portal jest przez nas cały czas utrzymywany i rozwijany. Jesteśmy publiczną instytucją kultury, dzięki czemu możemy zapewnić trwałość portalu na lata. Archiwa społeczne zyskują dzięki temu miejsce, w którym mogą prezentować swoje zbiory – portal jest przyjazny w użytkowaniu, dbamy o jego atrakcyjną oprawę wizualną oraz komunikatywne teksty, a także spełnia normy dostępności!
Zanurz się w źródłach!
Od niedawna nasz portal wzbogaciliśmy o magazyn „Zanurz się w źródłach” – znajdziecie tam eseje, artykuły, a także podcasty w cyklu „Było sobie zdjęcie” realizowany we współpracy z Trójką Polskiego Radia. To nasze zaproszenie, by samodzielnie przeglądać portal i zanurzyć się w niezwykłych opowieściach.
Dziękujemy, że tak chętnie korzystacie z portalu Zbiory Społeczne! Dzięki codziennej pracy archiwistów i archiwistek społecznych, którzy opracowują i udostępniają materiały, każdy i każda z nas może odkrywać niezwykłe bogactwo różnorodnych zbiorów – zdjęć, nagrań relacji historii mówionej czy dokumentów osobistych.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.