Finał IV edycji programu „Małe ojczyzny”
„Małe ojczyzny” to program, który wspiera działania służące dokumentowaniu i upowszechnianiu ciekawych, a zarazem mało znanych wątków historii lokalnych.
IV edycja programu „Małe ojczyzny”
Ze zgłoszonych w tym roku propozycji podcastów wyłoniliśmy pięcioro uczestniczek i uczestników, którzy w kwietniu wzięli udział w warsztatach z nagrywania i sztuki opowiadania. Z tego grona wybraliśmy dwoje finalistów, którzy przez ostatnie miesiące realizowali swoje audycje.
Audycja Katarzyny Kobylarczyk poświęcona będzie narodzinom krakowskiej Nowej Huty w sensie przenośnym i dosłownym: bohaterkami reportażu będą kobiety, które rodziły dzieci w tym, jak planowano, pierwszym w powojennej Polsce mieście budowanym „od zera”.
Z kolei audycja Tomasza Szwałka odkryje przed słuchaczami i słuchaczkami historie z ogródków działkowych na poznańskiej Wildzie – m.in. stojącego niegdyś wśród nich kina Tęcza.
Opiekunkami merytorycznymi projektów są Katarzyna Błaszczyk i Hanna Bogoryja-Zakrzewska – dziennikarki i autorki przeszło 1500 reportaży radiowych, tworzące duet Torba Reportera i Podcastera oraz Karolina Anna Kuta – reżyserka i redaktorka związana m.in. z Ośrodkiem KARTA.
Narodziny Nowej Huty – spotkanie
Już 8 grudnia 2023 roku zaprosimy na spotkanie wokół audycji Katarzyny Kobylarczyk. „Narodziny Nowej Huty” to opowieść nie tylko o narodzinach miasta, lecz także jego mieszkanek i mieszkańców. Nowa Huta jest jednym z nielicznych miejsc w powojennej Polsce, które zbudowano od zera, zaprojektowano na desce kreślarskiej. Ale miasto to przecież nie tylko mury. To także ludzie, jego mieszkańcy i mieszkanki.
Podcast Katarzyny Kobylarczyk przywraca narodzinom Nowej Huty wymiar cielesny. O początkach dzielnicy mówią w nim kobiety, które w latach 50. i 60. rodziły tu dzieci – dzisiejszych nowohucian i dzisiejsze nowohucianki. Bohaterki podcastu opowiadają Opowiadają o swoich porodach, o izbie porodowej na osiedlu Willowym. Działała tam nowatorska szkoła rodzenia, założona przez wybitną lekarkę Jadwigę Beaupré, która już w latach 60. sprowadziła do Nowej Huty ideę bezbolesnego porodu.
Spotkanie wokół podcastu odbędzie się 8 grudnia 2023 roku o godzinie 17.30 w budynku ARTzony Ośrodka Kultury Norwida na osiedlu Górali 4 w Krakowie. Spotkanie poprowadzi Georgina Gryboś, redaktorka radiowa.
W najbliższych dniach opublikujemy audycję na naszym kanale Spotify Historie do słuchania.
Poznańska Wilda i kino Tęcza
Premiera podcastu Tomasza Szwałka odbędzie się na początku 2024 roku. Więcej informacji podamy w późniejszym terminie!
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.