Archiwistyka społeczna na współKongresie kultury!
Dzięki głosom uczestników i uczestniczek zaproponowana przez CAS debata pt. „Zarządzanie dziedzictwem na nowo – poprzez wspólnoty lokalne!” (sekcja „Kultura lokalna i regionalna) została wpisana do programu współKongresu kultury 2024.
Bardzo cieszymy się, że archiwistyka społeczna zyskała tak wiele głosów i pojawi się na współKongresie pośród innych, niezwykle ważnych zagadnień.
W zaproponowanej przez CAS rozmowie wezmą udział dyrektor Narodowy Instytut Muzeów dr Paulina Florjanowicz, zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwa Państwowe dr hab Lucyna Harc, dr Marcin Musiał z Centrum Historii Zajezdnia oraz dyrektorka CAS Katarzyna Ziętal. Rozmowę poprowadzi Sylwia Żółkiewska-Jaworek.
Organizowany przez Narodowe Centrum Kultury współKongres odbędzie się w Warszawie w dniach 7–9 listopada 2024.
Spotkanie wokół archiwistyki społecznej odbędzie się drugiego dnia Kongresu, 8 listopada o godz. 14.30.
Zarządzanie dziedzictwem na nowo – poprzez wspólnoty lokalne!
Poprzez debatę chcemy zastanowić się, czy centralne instytucje kultury potrafią dostrzec to co dzieje się poza największymi miastami i włączać to do swojego programu. Centrum Archiwistyki Społecznej proponuje odwrócenie optyki patrzenia na polską kulturę i polskie dziedzictwo – poprzez dowartościowanie tego co dzieje się spontanicznie i oddolnie: działalność izb pamięci, regionalistów, kół gospodyń wiejskich, archiwów społecznych, lokalnych animatorów kultury. Zobaczymy wtedy wielość i różnorodność perspektyw, odkryjemy nowy wymiar dziedzictwa – dotąd niedostrzeganego.
W czasie debaty będziemy chcieli odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
-
Jaka jest rola instytucji kultury w zarządzaniu pozainstytucjonalnym dziedzictwem – czy powinniśmy się wtrącać?
-
Jak stworzyć optymalny model współpracy instytucji państwowych ze społecznościami?
-
W jaki sposób z wrażliwością i uważnością pobudzać społeczności do pracy nad swoją historią, dziedzictwem, kulturą lokalną? Jak sprawić by partycypacja społeczna nie była pustym hasłem?
-
Jak to się dzieje, że jakieś wydarzenia, miejsca, osoby przechodzą do głównego nurtu historii albo, że jakieś artefakty zostają uznane za dziedzictwo narodowe?
-
Co się stanie, gdy nie włączymy do historii Polski losów małych społeczności, grup marginalizowanych, osób pędzących życie na uboczu machiny historii?
-
Jakie ryzyka wiążą się z tym, że społeczności zaczynają same zapisywać swoją historię i same wskazują, jakie dziedzictwo ma dla nich wartość?
Rejestracja do udziału w debatach
Do 6 listopada na stronie Narodowego Centrum Kultury można zarejestrować się do udziału w wybranych debatach. Liczba miejsc jest ograniczona!
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.