40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
W 2021 roku mija 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. W ramach tej rocznicy Centrum Archiwistyki Społecznej przygotowało program składający się ze spotkania z twórczyniami spektaklu „Kuracjuszki” – Dorotą Ogrodzką i Justyną Lipko-Konieczną, warsztatów teatralnych „Kuracjuszki. Społeczne herstorie w działaniu” oraz prezentacji filmu reportażowego z Alicją Wancerz-Gluza, współtwórczynią Ośrodka KARTA.
W wyniku wprowadzenia stanu wojennego zostało internowanych ok. 10 000 osób, w tym kilkaset kobiet. W styczniu 1982 roku pierwszy transport internowanych – zaangażowanych działaczek „Solidarności” i aktywistek społecznych – trafił do obozu odosobnienia, zorganizowanego w Ośrodku Wczasowym Pracowników Prasy, Książki, Radia i Telewizji w Gołdapi.
Podczas stanu wojennego zaczęła działać KARTA – wówczas jako podziemne wydawnictwo publikujące historie i wspomnienia opozycjonistów. W archiwach KARTY znajdziemy: relacje, dzienniki, druki opozycyjne i przedmioty osobiste. To między innymi na ich podstawie powstał spektakl „Kuracjuszki”.
Spotkanie z twórczyniami spektaklu „Kuracjuszki” Dorotą Ogrodzką i Justyną Lipko-Konieczną odbędzie się w ramach cyklu „Archiwa inspirują!” 7 grudnia o godz. 18.00 na facebookowym profilu Centrum Archiwistyki Społecznej. Rozmowę poprowadzi reportażystka i dziennikarka Olga Stanisławska.
Warsztaty teatralne „Kuracjuszki. Społeczne herstorie w działaniu” z Dorotą Ogrodzką i Justyną Lipko-Konieczną odbędą się 9 grudnia w godz. 16.00–20.00 w Warszawie przy ul. Emilii Plater 31. Prowadzące podzielą się metodami pracy z bohaterkami i archiwami, wypracowanymi podczas projektu teatralnego „Kuracjuszki”, który zakończył się wystawieniem spektaklu. Zaproponują ćwiczenia dramaturgiczne i twórcze, które pozwolą uczestnikom doświadczyć teatralnej pracy z herstorią. W warsztatach mogą wziąć udział osoby w wieku 16+. Nie jest konieczna znajomość spektaklu ani doświadczenie teatralne, potrzebny jest tylko wygodny strój. Wymagane są zapisy: w terminie do 8 grudnia lub do wyczerpania miejsc. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres k.sakowicz@cas.org.pl.
Film reportażowy, w którym Alicja Wancerz-Gluza, współtwórczyni KARTY, opowie o stanie wojennym, początkach KARTY i archiwum opozycji, zostanie zaprezentowany 13 grudnia na facebookowym profilu Centrum Archiwistyki Społecznej.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.