wszystkie aktualności

Szkolne pamiątki na Wawrze

W warszawskiej dzielnicy Wawer powstaje Muzeum z Klasą. Inicjator i realizator projektu, Fundacja na rzecz Wielkich Historii, zachęca mieszkańców do wspólnego budowania zbiorów placówki poprzez przynoszenie pamiątek, takich jak świadectwa, zeszyty czy książki – czytamy na portalu Onet.pl.

Zadaniem Muzeum z Klasą będzie integrowanie lokalnej społeczności. W zabytkowej Murowance, czyli budynku z czerwonej cegły przy ul. Płowieckiej 77, w którym dawniej mieściła się szkoła, zostanie odtworzona sala lekcyjna sprzed 100 lat i będą prowadzone żywe lekcje historii dla uczniów, a także warsztaty i spotkania dla rodziców i nauczycieli.

Gromadzone przez fundację archiwalne zbiory można poszerzyć poprzez przyniesienie i pozostawienie zdigitalizowanych zapisów własnych historii. Do zasobów kolekcji dołączyły już między innymi prace pochodzące z konkursu literackiego „Szkoła Życia”, w którym historia opowiadana jest z perspektywy ucznia.

Otwarcie Muzeum planowane jest 14 października 2023 r., w 250. rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej.

Fundacja na rzecz Wielkich Historii (dawniej: Pamięć i Tożsamość) od 2008 roku wspiera edukację historyczną. Wychodzi naprzeciw wyzwaniom współczesności, korzystając z doświadczeń przeszłych pokoleń. Prowadzi działania edukacyjne („Zaopiekuj się pamięcią”), organizuje konkursy („Baczyński bez filtra”), wspiera archiwa społeczne („Digipunkt”), tworzy wystawy („Ostatni dzień lata. 1939”) czy wirtualne muzea (Tadeusza Kościuszki czy Polskiego Państwa Podziemnego).

wszystkie aktualności