wszystkie aktualności

Rzeszów: Złote Odznaki za Zasługi dla Związku Sybiraków

23 lipca 2021 roku odbyło się okolicznościowe spotkanie zorganizowane przez Oddział Związku Sybiraków w Rzeszowie.

Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki, Henryk Woliński – były wiceprezydent miasta Rzeszowa, Magdalena Bukała i Piotr Dobrzeniecki – nauczyciele X Liceum Ogólnokształcącego im. Sybiraków w Rzeszowie – oraz Stanisław Rogalski, od wielu lat wspierający działalność Związku Sybiraków, zostali uhonorowani Złotą Odznaką za Zasługi dla Związku Sybiraków, nadaną przez Zarząd Główny.

– Sybiracy są już osobami wiekowymi i ich aktywność społeczna jest coraz mniejsza – powiedziała prezes Oddziału Danuta Zbyszyńska, prosząc obecnych, a szczególnie nauczycieli, aby wśród młodzieży szkolnej rozpowszechniali prawdę historyczną o zesłaniach Polaków na Sybir. Marian Boczar, członek Zarządu Głównego Związku Sybiraków, zachęcił odznaczonych do dalszego wspierania działań stowarzyszenia, szczególnie przy organizacji uroczystości i spotkań z młodzieżą, podczas których przekazywana jest prawda historyczna o zesłaniach Polaków na „nieludzką ziemię”.

Pani wojewoda Ewa Leniart podkreśliła, jak ważne jest przekazywanie pamięci o losach Zesłańców Sybiru i utrwalanie jej w świadomości kolejnych pokoleń Polaków: – Naszym obowiązkiem jest tę pamięć pielęgnować i przekazywać dalej.

wszystkie aktualności