Odwiedź archifestowe wystawy!
Archifest. Weekend archiwów społecznych” odbył się w dniach 7 – 9 czerwca, ale niektóre z otwartych wtedy wystaw wciąż możecie zobaczyć. Gorąco do tego zachęcamy!
-
„Kolonijne wspomnienia znad morza”
Centrum Kultury w Żyrardowie 𝗱𝗼 𝟮𝟯 𝗰𝘇𝗲𝗿𝘄𝗰𝗮
Na wystawie poznacie historię kolonii organizowanych w latach 1953–2015 z perspektywy mieszkanek i mieszkańców Żyrardowa. Ekspozycja jest efektem trwających dwa miesiące spotkań, podczas których uczestnicy i uczestniczki wspominali minione czasy, dzielili się osobistymi historiami i projektowali każdy element wystawy.
-
„Ślubuję Ci…”
Dom Kultury Zacisze w Warszawie 𝗱𝗼 𝟯𝟬 𝗰𝘇𝗲𝗿𝘄𝗰𝗮
Zebrane na wystawie zdjęcia, suknie i inne eksponaty to efekt kilkumiesięcznej pracy grupy sąsiedzkiej z Targówka. To historie o weselach organizowanych w ogródkach działkowych, w mieszkaniach, domach kultury, szkołach i salach weselnych. Przede wszystkim jest to opowieść o emocjach, które towarzyszyły ceremoniom oraz zmieniającym się podejściu do zawierania związków małżeńskich. Najstarsze historie pochodzą z lat 20. XX wieku, a najnowsze z 2022 roku.
-
„Świadectwa i dyplomy”
Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie 𝗱𝗼 𝟯𝟭 𝘀𝗶𝗲𝗿𝗽𝗻𝗶𝗮
Na wystawie zobaczycie blisko setkę oryginałów i skanów świadectw szkolnych oraz dyplomów ze zbiorów tamtejszego archiwum społecznego. Większość z nich została zaprezentowana publicznie po raz pierwszy! Najstarsze dokumenty pochodzą z połowy XIX wieku. Ekspozycję uzupełniają klasowe zdjęcia grupowe z połowy XX wieku, które robiono na koniec roku szkolnego.
-
„O cyfrowym archiwum w bibliotece”
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie 𝗱𝗼 𝟯𝟭 𝘀𝗶𝗲𝗿𝗽𝗻𝗶𝗮
Wystawa prezentuje rozwój archiwum cyfrowego w bibliotece w Chrzanowie w perspektywie historycznej. Dowiecie się, czym jest i jak powstało Cyfrowe Archiwum Ziemi Chrzanowskiej oraz jak można je współtworzyć.
-
„Melodia z dźwięków i wspomnień. Mikrohistoria Alicji Szataginowej”
Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku 𝗱𝗼 𝟭 𝘄𝗿𝘇𝗲𝘀́𝗻𝗶𝗮
Na wystawie poznacie historię życia Alicji Szataginowej, która pochodziła z zamożnej rodziny niemieckich fabrykantów, a swoje życie poświęciła nauczaniu gry na fortepianie. Jej ojciec Hubert Wille był współtwórcą Fabryki Beckera – obecnie Galeria Alfa – do dziś to ważne miejsce na mapie Białegostoku. Kolekcję fotografii możemy zobaczyć dzięki Państwu Tomaszewskim – aktualnym właścicielom rodzinnego domu Szataginowej, którzy odnalezione w jego wnętrzu dokumenty udostępnili Mediatece CLZ – archiwum historii mówionej.
-
„Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli o morąskich ulicach i pochodzeniu ich nazw”
Ogrodzenie Szkoły Podstawowej nr 1 (skrzyżowanie ulic Mickiewicza i 11 Listopada) w Morągu 𝗱𝗼 𝟯𝟭 𝗽𝗮𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗲𝗿𝗻𝗶𝗸𝗮
Archiwum Społeczne Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu zaprasza na wystawę plenerową archiwalnych zdjęć. Zobaczycie, jak wyglądały morąskie ulice na przestrzeni lat oraz jakie budynki i miejsca tworzyły krajobraz miasta. Poza zdjęciami na wystawie znajdziecie listę historycznych nazw ulic. Dowiecie się, jakie nazwy nosiły ulice Morąga w przeszłości i jak ewoluowały do dzisiejszych czasów.
-
„101 lat Sadyby”
Ogrodzenia Bloku Oficerskiego, Szkoły Podstawowej nr 115 i Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie 𝗱𝗼 𝗰𝘇𝗲𝗿𝘄𝗰𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟲
Historyczno-fotograficzna wystawa plenerowa poświęcona Sadybie. Pierwsze budowle, wokół których wyrosło osiedle, powstały ponad 100 lat temu. Na wystawie dowiecie się, jakie były jego początki dzielnicy i założenia architektoniczne, poznacie historie wybranych budynków i związanych z nimi osób oraz ważnych miejsc dla tożsamości Sadyby. Organizatorem jest Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto Ogród Sadyba.
-
Psie Archiwum Społeczne
Instagram @dogstory100
Na Instagramie możecie obejrzeć zapis spotkania o Psim Archiwum Społecznym. Jego założycielka Paulina Bolinowska zaprezentowała wybrane zdjęcia, publikacje i dokumenty ze zbiorów archiwum. Opowiedziała o prezentowanych fotografiach i kontekście kulturowym, w jakim pojawia się na nich pies oraz o rozproszonych i zapomnianych śladach historii polskiej kynologii.
-
„Kiedyś to było… Turniej Miast Środa – Jarocin”
Lipowa 9, Galeria Kazamaty w Środzie Wielkopolskiej
XIX telewizyjny Turniej Miast „Zawsze w niedzielę” Środa – Jarocin odbył się 24 kwietnia 1970 roku. Po ponad 50 latach Powiatowe Archiwum Fotograficzne w Środzie Wlkp. przypomina tamto wydarzenie za pomocą zdjęć ze swoich zbiorów. Na wystawie zobaczycie, jak wyglądały przygotowania do turnieju, w jakich konkurencjach mierzyły się miasta, jak przebiegały ich zmagania i kto wygrał!
-
„Edward Kołodziejczyk artysta fotograf z Zakładów Mechanicznych im. Marcelego Nowotki”
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy
Wystawa poświęcona twórczości Edwarda Kołodziejczyka – konstruktora, a zarazem artysty z Zakładów Mechanicznych im. Marcelego Nowotki. Na planszach znalazły się fotografie dokumentujące prace nieistniejących już wolskich zakładów czy proces tworzenia monumentalnych pomników (m.in. Pomnika Polegli Niepokonani), ale też artystyczne kadry uchwycone podczas licznych rajdów z kołem PTTK. Wystawę przygotowało działające w bibliotece archiwum społeczne Wolskie Regionalia.