wszystkie aktualności

Nowa odsłona strony Archiwów Państwowych

Archiwa Państwowe w ramach XV Międzynarodowego Dnia Archiwów zaprezentowały nową odsłonę swojej strony internetowej archiwa.gov.pl.

– Strona ma być swoistą wizytówką całej państwowej sieci archiwalnej oraz znacząco ułatwiać użytkownikom dostęp do naszych zasobów – mówi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. – Dotychczasowa strona WWW nie do końca odzwierciedlała skalę działania Archiwów Państwowych. Chcieliśmy to zmienić i jak najlepiej zobrazować naszym odbiorcom ideę sieci archiwalnej. Teraz użytkownicy strony nie będą mieli problemu z rozpoznaniem zasięgu działania danego Archiwum Państwowego, a przede wszystkim w łatwy sposób sprawdzą, gdzie znajdą materiały archiwalne, które ich interesują.

Nowa odsłona strony archiwa.gov.pl w przystępny  i czytelny sposób przybliża działalność państwowej sieci archiwalnej i w sposób szczególny eksponuje najczęściej do tej pory poszukiwane przez czytelników informacje m.in. dotyczące poszukiwań genealogicznych i dokumentacji zatrudnienia. Strona dostępna jest z każdego urządzenia (automatycznie dostosowuje się do rozdzielczości ekranu). Dostosowano ją do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Nowe treści zostały zgrupowane w trzech głównych blokach tematycznych – „Szukaj”, „Poznaj” i „Przekaż”. W serwisie dostępna jest również mapa z zasięgiem terytorialnym i danymi kontaktowymi wszystkich Archiwów Państwowych w Polsce.

– Strona internetowa archiwa.gov.pl od lat jest bezcennym źródłem wiedzy dla badaczy historii, genealogów oraz osób hobbystycznie zajmujących się odkrywaniem przeszłości i poszukiwaniem korzeni rodzinnych. Jej nowa odsłona znacznie ułatwia to zadanie – mówi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. – Jestem przekonany, że będzie ona pomocna w pracy zawodowej i naukowej, pielęgnowaniu zamiłowania do poszukiwania śladów przeszłości oraz w poszerzaniu zainteresowań związanych z historią i genealogią.

wszystkie aktualności