wszystkie aktualności

Montrésor. Mój skarb

Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego zaprezentowało zwiastun filmu „Montrésor. Mój skarb”, który powstał podczas realizacji projektu „Szukaj przodka we Francji”.

Dotarłyśmy do polskiego zamku, Chateau de Montrésor, który w XIX i XX wieku był przystanią dla polskiego wychodźstwa z powstań, rewolucji, wojen i komunizmu. Tutaj polscy emigranci doznawali opieki i wsparcia od swoich. Realizacja filmu to polskie ślady dawne i współczesne w środkowej Francji – napisały na profilu facebookowym stowarzyszenia uczestniczki projektu.

Realizacja projektu pt. „Szukaj przodka we Francji” odbywała się we Francji i w Polsce w latach 2019–2020. Jego celem była edukacja pozaformalna kadry stowarzyszenia. Współpraca francusko-polska zaowocowała stworzeniem bazy francuskich oficerów, którzy wybrali Polskę, w tym Mazowsze Północne, na swoje dalsze życie.

Stowarzyszenie ma na celu między innymi upowszechnianie historii Polski XIX i XX wieku oraz dbanie o lokalną historię Mazowsza Północnego. Należą do niego pedagodzy, bibliotekarze i pasjonaci historii. Do prowadzonych przez nich działań należą: organizowanie uroczystości patriotycznych, warsztatów edukacyjnych i uczestnictwo w konferencjach. Stowarzyszenie tworzy cyfrowe archiwum społeczne.

wszystkie aktualności