wszystkie aktualności

Książka „Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000”

„Wielki przemysł, wielka cisza” to historie największych zakładów przemysłowych i łódzkiego świata pracy w okresie PRL i transformacji. Historia gospodarcza i losy poszczególnych fabryk uzupełniają się z głosami pracownic i pracowników. Zgromadzone materiały przybliżają losy trzydziestu fabryk, a fragmenty historii mówionych zabierają czytelników na hale produkcyjne, do laboratoriów i robotniczych domów. 

Książka jest ilustrowana zdjęciami, archiwalnymi reklamami zakładów przemysłowych i fotografiami lotniczymi, a dodatkowo można w niej znaleźć m.in. schematy produkcji włókienniczej i mapę wybranych zakładów pracy. 

„Wielki przemysł, wielka cisza” jest podsumowaniem kilkuletniej pracy zespołu osób związanych z Łódzkim Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich Topografie, które od dekady tworzy Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf.pl, gdzie można znaleźć jeszcze więcej materiałów poświęconych Łodzi i jej mieszkańcom. 

Książka jest dostępna bezpłatnie w formie pdf!

Można ją pobrać po uzupełnieniu ankiety dostępnej pod linkiem: https://forms.gle/TRgNRQzaJXXAu2g99

Autorzy publikacji: Agata Zysiak, Marcin Szymański, Joanna Kocemba-Żebrowska, Wiesława Różycka-Stasiak, Marta Madejska, Ewelina Kurkowska, Michał Gruda.

Książka została wydana wspólnymi siłami Łódzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Miejskich Topografie i Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

wszystkie aktualności