wszystkie aktualności

Krótka historia zamieszkiwania w Warszawie

W piątek 30 lipca 2021 roku o godzinie 17.00 w Warszawie, w pasażu Stefana Wiecheckiego „Wiecha” odbędzie się wykład poświęcony historii zamieszkiwania w Warszawie, od końca XIX wieku do czasów współczesnych. Poprowadzi go historyczka sztuki Patrycja Jastrzębska, która jest prezeską Stowarzyszenia MASŁAW.

Podczas wykładu poruszone będą następujące wątki:

  • Jak mieszkano w XIX-wiecznym mieście? Czy piękne, bogato zdobione fronty kamienic skrywały równie wspaniałe mieszkania?
  • Jaki pomysł na uzdrowienie miasta mieli moderniści i czy wykreowane przez nich idee okazały się jedynie piękną i szlachetną utopią?
  • Współczesne osiedla – czy poza mieszkaniami, kupionymi często na trzydziestoletni kredyt, mają do zaoferowania mieszkańcom coś ponad ich własność?

Patrycja Jastrzębska – specjalizuje się w dziedzictwie architektonicznym oraz przestrzeni miejskiej Warszawy. Jest animatorką kultury, kuratorką wystaw, autorką inicjatywy i redaktorką serwisu „Tu było, tu stało”, który od 10 lat prowadzi na Facebooku.

Warszawskie mieszkania sprzed lat prezentowane będą między innymi na podstawie zdjęć mieszkańców zgromadzonych w Społecznym Archiwum Warszawy (SAW). Przy okazji wykładu, zarówno 30 lipca, jak i następnego dnia, w sobotę 31 lipca, będzie można przynieść na pasaż Wiecha zdjęcia Warszawy z własnych zbiorów. Skany fotografii zostaną opublikowane na stronie saw.tubylotustalo.pl.

Więcej informacji

wszystkie aktualności