Konkurs Narodowego Instytutu Dziedzictwa na najlepszą pracę dyplomową dotyczącą współczesnej roli dziedzictwa kulturowego
Celem konkursu, zatytułowanego ,,Dziedzictwo kulturowe jako zasób rozwojowy”, jest popularyzacja wyników badań naukowych dotyczących współczesnej roli materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zachęcenie młodych badaczy do prowadzenia dalszych badań w tym zakresie.
Autorzy mogą zgłaszać do konkursu prace dyplomowe (licencjackie, inżynierskie, magisterskie lub doktorskie) obronione w latach 2018-2020, których elementem są oryginalne wyniki badań i analiz (ilościowych, jakościowych lub mieszanych), a których przedmiotem były następujące zagadnienia:
-
materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe jako zasób w zrównoważonym rozwoju społeczno-gospodarczym,
-
nowe formy interpretacji i prezentacji dziedzictwa kulturowego,
-
statystyka dziedzictwa kulturowego, w tym gromadzenie i upublicznianie danych o niematerialnym i materialnym dziedzictwie kulturowym,
-
inne, pokrewne do określonych w poprzedzających punktach zagadnienia.
W każdej z kategorii zostaną przyznane odpowiednio nagrody za I, II i III miejsce, a laureaci otrzymają nagrody pieniężne.
Aby wziąć udział w konkursie należy do 30 czerwca 2021 roku przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy .
Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza również do udziału w webinarze pt.: „Czym dla Polaków jest dziedzictwo kulturowe i czy uważamy je za istotne? I część prezentacji wyników badań Segmentacja psychograficzna – Polacy wobec dziedzictwa”.
Webinar odbędzie się 29 kwietnia o godzinie 14.00 na profilu facebookowym Narodowego Insytytutu Dziedzictwa.
Seria webinarów „Dziedzictwo kulturowe pod lupą. Wirtualne spotkania z badaczami” ma na celu prezentację prac badawczych podejmujących się m.in. opisania powiązań pomiędzy dziedzictwem a rozwojem lokalnym, rynkiem pracy, rozwojem sektorów kreatywnych, rewitalizacją, społeczeństwem, podkreślających szersze, wieloaspektowe oddziaływanie dziedzictwa na rozwój, wymianę wiedzy i inspiracji o współczesnych tendencjach badawczych dotyczących dziedzictwa jak również ich popularyzację.