Jak zostać archiwistą społecznym
W wielu częściach Polski brakuje organizacji lub instytucji działających na rzecz zachowania pamięci o swojej małej ojczyźnie. Istnieje wiele luk w naszej zbiorowej pamięci, choć tysiące osób ma w domach bezcenne świadectwa przeszłości. Nawet jedno zdjęcie czy krótka opowieść mogą rzucić nowe światło na wydarzenia sprzed lat. Jeśli masz w sobie żyłkę odkrywcy i chcesz zapisywać oddolnie historię swojego regionu, miasta, wsi czy dzielnicy, bliskiej sobie grupy zawodowej lub środowiska artystycznego… zostań archiwistą społecznym!
Archiwum społeczne może powstać w ramach organizacji pozarządowej, biblioteki lub domu kultury, może być także inicjatywą prywatną. Założenie archiwum nie jest skomplikowane – nie wymaga specjalistycznego wykształcenia ani trudnych zabiegów formalnych. Wystarczy zaangażowanie i chęć dzielenia się swoją pasją z innymi.
Zainspiruj się historiami archiwistów społecznych, którzy opowiedzieli nam o początkach swoich działań, o satysfakcji i wzruszeniach, jakie dają im kontakty z lokalną społecznością i obcowanie z cennymi archiwaliami:
Stawiając pierwsze kroki w archiwistyce społecznej, możesz liczyć na naszą pomoc w każdym aspekcie zakładania i prowadzenia archiwum:
Poznaj odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez archiwistów społecznych:
Skontaktuj się z nami!
tel. 22 294 11 00
kontakt@cas.org.pl