Program online

IV Kongres Archiwów Społecznych

Piątek 24.09.2021 

17.00–17.15
Otwarcie Kongresu 

17.15–17.45
Prezentacja Centrum Archiwistyki Społecznej 

17.45–18.00
Przerwa

18.00–19.30
Po co nam archiwa społeczne? – dyskusja z udziałem Magdaleny Grzebałkowskiej, prof. Roberta Traby, Alicji Wancerz-Gluzy i Katarzyny Ziętal

Dyskusję poprowadzi Justyna Dżbik – Kluge

Sobota 25.09.2021

10.00–11.30
Prezentacje archiwów społecznych 

Grzegorz Czekański – Latające Archiwum Dolnego Śląska

Marta Idziak – Archiwum Społeczne Sulejówka

Maria Weronika Kmoch – Jednorożeckie Archiwum Społeczne

Anna Maciąg-Lipińska – Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur

Marta Madejska – Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf.pl

Justyna Makarewicz – Dźwiękowe Archiwum Kcyni

Małgorzata Sporek-Czyżewska – Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”

Katarzyna Winiarska – Wirtualne Muzeum Historii Żydów w Białowieży

11.30–12.00
Przerwa 

12.00–13.00  
BLOK WARSZTATOWY I (zapisy na etapie rejestracji)

1. Jak założyć i prowadzić archiwum społeczne
Prowadzące: Adriana Kapała (Centrum Archiwistyki Społecznej) i Małgorzata Pankowska-Dowgiało (Centrum Archiwistyki Społecznej)

2. Kultura w sieci: jak prezentować kolekcje w sieci i docierać do swoich odbiorców?
Prowadząca: Aleksandra Janus (Centrum Cyfrowe)

3. O wystawach, czyli jak prezentować fotografie archiwalne
Prowadząca: Marta Przybyło (Fundacja Archeologia Fotografii)

4. Archiwum dźwiękowe w podcaście
Prowadząca: Katarzyna Błaszczyk (Torba Reportera i Podcastera) 

5. Budowanie zaangażowanego wolontariatu a społeczność
Prowadząca: Joanna Garsztka (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)

6. Zbieranie historii mówionych – wyzwania etyczne
Prowadzący: Jakub Gałęziowski (Polskie Towarzystwo Historii Mówionej)

13.00–14.00
POKOJE TEMATYCZNE (zapisy nie są konieczne)

1. Digitalizacja materiałów fotograficznych
Prowadzący: Mateusz Bolesta (Narodowe Archiwum Cyfrowe) i Aleksandra Brzozowska (Narodowe Archiwum Cyfrowe)

2. Historia mówiona nagrywanie, opracowanie, archiwizacja
Prowadząca: Adriana Kapała (Centrum Archiwistyki Społecznej)

3. Otwarty System Archiwizacji
Prowadzące: Ewa Majdecka (Centrum Archiwistyki Społecznej) i Małgorzata Pankowska-Dowgiało (Centrum Archiwistyki Społecznej)

4. Projekty lokalne
Prowadzące: Iwona Zbroszczyk (Miejska Biblioteka Publiczna w Sulejówku) i Marta Idziak (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)

14.00–15.00
BLOK WARSZTATOWY II (zapisy na etapie rejestracji)

1. Archiwum dźwiękowe w podcaście
Prowadząca: Katarzyna Błaszczyk (Torba Reportera i Podcastera) 

2. Budowanie zaangażowanego wolontariatu a społeczność lokalna
Prowadząca: Joanna Garsztka (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)

3. Zbieranie historii mówionych wyzwania etyczne
Prowadzący: Jakub Gałęziowski (Polskie Towarzystwo Historii Mówionej)

4. Jak założyć i prowadzić archiwum społeczne
Prowadzące: Adriana Kapała (Centrum Archiwistyki Społecznej) i Małgorzata Pankowska-Dowgiało (Centrum Archiwistyki Społecznej)

5. O wystawach, czyli jak prezentować fotografie archiwalne
Prowadząca: Marta Przybyło (Fundacja Archeologia Fotografii)

15.00–15.15
Przerwa

15.15–15.30
Zamknięcie Kongresu

Wróć do strony głównej Kongresu