Wystawa i akcja opisywania zdjęć
Organizator: Archiwum Społeczne w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. K.I. Gałczyńskiego w Morągu
Wystawa plenerowa „Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli o morąskich ulicach i pochodzeniu ich nazw”
Termin: 7 czerwca 2024 (piątek) godz. 12.00
Miejsce: skrzyżowanie ulic 11 Listopada i Mickiewicza (ogrodzenie Szkoły Podstawowej nr 1)
Jak zmieniały się ulice Morąga? Skąd wzięły się ich nazwy? Wystawa plenerowa w formie banerów prezentuje dzieje miasta zapisane na zdjęciach zmieniających się ulic i dawnej architektury.
Akcja opisywania archiwalnych zdjęć „Czy pamiętasz…”
Termin: 8 czerwca 2024 (sobota) godz. 12.00
Miejsce: Profil biblioteki na Facebooku
Na profilu biblioteki zostaną opublikowane trzy zdjęcia z archiwum społecznego dotyczące historii Morąga i okolic. Zadaniem odbiorców i odbiorczyń będzie opisanie zdjęć. Trzy osoby, które przygotują najdokładniejsze opisy zostaną nagrodzone upominkami.
Archiwum Społeczne w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. K.I. Gałczyńskiego w Morągu w swoich zbiorach gromadzi przede wszystkim archiwalne fotografie: dokumentacje miejsc, ludzi i wydarzeń związanych z regionem Morąga. W kolekcji o nazwie „Wydarzenia w Morągu” znajdują się fotografie z procesji Bożego Ciała z 1952 roku; z rajdu rowerowego z lat 50.; grupy pracowników Rejonowej Spółdzielni Pracy Krawieckiej „Igła”, podczas pochodu z okazji Święta Pracy z 1975 roku. W kolekcji „Ludzie związani z Morągiem” można znaleźć fotografie z koncertów zespołu gitarowego „Bambi” – z lat 60. XX wieku. Biblioteka posiada także dziennik zespołu „Ketony” (zawierający m.in. wycinki z gazet, informacje o występach, nuty ich utworów) – innej grupy muzycznej działającej w tej miejscowości w latach 60. W teczce „Varia” znajdują się m.in. zdjęcia dotyczące życia i pracy Ludwika Rutki – rolnika z okolic Morąga urodzonego w 1870 roku.
Materiały pochodzą od Organizatora.