Archifest z Cyfrowym Archiwum Gdańskich Dzielnic
Organizator: Cyfrowe Archiwum Gdańskich Dzielnic
Stacja Orunia GAK (Gdański Archipelag Kultury)
Pozdrowienia znad Jeziora Zaspa. Letnica: Dzielnia, która pamięta więcej niż Google | spacer, warsztaty, spotkania
Termin: 7 czerwca 2025, 12.00–15.00
Miejsce: Gama Gdański Archipelag Kultury, ul. Starowiejska 16, Gdańsk
Dostępność wydarzenia: wydarzenie jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami – wejście i toaleta są przystosowane dla osób z ograniczoną motoryką.
Kolejna odsłona projektu „Pozdrowienia znad Jeziora Zaspa” odbędzie się pod hasłem: „Letnica: Dzielnia, która pamięta więcej niż Google”. Wydarzenie ma na celu uchwycenie i zachowanie lokalnych wspomnień, które jeszcze nie trafiły do internetu, ale są głęboko zakorzenione w sercach mieszkańców i mieszkanek.
W ramach wydarzenia dostępne będą trzy strefy:
-
Strefa Historii
12.00 – autorski spacer po Letnicy z Marcinem Szumnym
Marcin Szumny to certyfikowany przewodnik miejski po Gdańsku, związany z Muzeum Gdańska. Podczas spaceru pokaże on uczestnikom i uczestniczkom ukryte perły dzielnicy – miejsca, które pamiętają minione czasy. Wspólne odkrywanie dzielnicy pozwoli lepiej zrozumieć, jak wyglądało życie jej mieszkańców i mieszkanek przed laty i jak zmieniała i zmienia się ta część Gdańska.
Dostępność wydarzenia: Spacer ze względu na ukształtowanie terenu może powodować trudności dla osób z ograniczoną motoryką.
Obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza.
od 12.00 – KronikON – odkrywamy historię!
W trakcie wydarzenia zostaną zaprezentowane archiwalne zbiory (kroniki) dotyczące nieistniejącej już Szkoły Podstawowej nr 22 przy ul. Uczniowskiej. Uczestnicy i uczestniczki będą mogli zapoznać się z kronikami, zidentyfikować dawne miejsca, nauczycieli, koleżanki i kolegów i tym samym dopisać dalszy ciąg do historii zgromadzonej na kartach archiwum.
-
Strefa Kreatywna
12.00–14.00 ArchiKids – warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży (8+)
Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki wcielą się w prawdziwych architektów i będą mogli stworzyć nową architektoniczną wizję Letnicy.
Prowadzenie: Julia Tymańska – artystka interdyscyplinarna, która maluje nie tylko obrazy, ale i emocje. Absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, laureatka nagrody publiczności w plebiscycie „Gazety Wyborczej”, nominowana do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców – sztuka to dla niej żywioł, a nie zawód. Łączy pracę twórczą z pasją edukacyjną – rozbudza artystyczną wyobraźnię najmłodszych, zapraszając ich do wspólnego malowania świata.
Prowadzenie: Julia Tymańska – artystka interdyscyplinarna, która maluje nie tylko obrazy, ale i emocje. Absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, laureatka nagrody publiczności w plebiscycie „Gazety Wyborczej”, nominowana do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców – sztuka to dla niej żywioł, a nie zawód. Łączy pracę twórczą z pasją edukacyjną – rozbudza artystyczną wyobraźnię najmłodszych, zapraszając ich do wspólnego malowania świata.
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.
13.00–15.00 Rodzinne Story – warsztaty introligatorskie dla dzieci i młodzieży (8+)
Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki będą mogli stworzyć unikalne albumy na zdjęcia i wspomnienia.
Prowadzenie: Kara Lewandowska – kulturoznawczyni z duszą introligatorki, krytyczka sztuki, która zamiast pisać eseje woli zszywać opowieści. Z książką związana od zawsze, z papierem i klejem zaprzyjaźniona na dobre. Współtworzy Pracownię Artystyczną PA3 w gdańskim Śródmieściu, gdzie sztuka spotyka się z rzemiosłem, a każdy album może stać się małym dziełem sztuki. Tworzy, uczy, eksperymentuje – zawsze z miłości do książki.
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.
-
Strefa Pamięci
12.00–15.00 Światło, mikrofon, akcja!
Podczas wydarzenia jego uczestnicy i uczestniczki będą mogli podzielić się swoimi historiami dotyczącymi Letnicy: zapamiętanymi, utrwalonymi na kartkach papieru lub ukrytymi w rodzinnych albumach. Każda opowieść, każdy jej fragment stanie się częścią archiwum społeczności Letnicy – większego, żywego zbioru, który ma na celu zachowanie pamięci o lokalnej przeszłości.
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.
Archiwum prowadzone przez Gdański Archipelag Kultury dokumentuje życie gdańskich dzielnic: Oruni, Letnicy, Wyspy Sobieszewskiej, Suchanina i Stogów. Obejmuje materiały archiwalne GAK-u oraz zbiory mieszkańców. W zasobie znajdują się między innymi fotografie, kroniki, podcasty o historii dzielnic oraz gazeta „Wasze Historie po Oruńsku” oparta na archiwach społecznych.