Archifest w Łodzi
Organizator: Archiwum Fotozoficzne im. Andrzeja Różyckiego
Uniwersytet Łódzki
Wystawa obiektów sztuki ludowej z kolekcji prywatnej Andrzeja Różyckiego
Termin: 6–9 czerwca 2025, 15.00–18.00
Miejsce: Pałac Alfred Biedermanna, ul. Franciszkańska 1/5, Łódź
Fotozofia, czyli połączenie fotografii i filozofii, to propozycja artystyczno-intelektualna artysty Andrzeja Różyckiego.
Wystawa przedstawia zbiór sztuki ludowej z różnych okresów czasowych i geograficznych. Andrzej Różycki – znany fotograf i reżyser – fascynował się kulturą Kresów Wschodnich oraz kulturą ludową. W ramach wystawy można będzie zobaczyć unikalne obiekty z jego prywatnej kolekcji.
Kuratorami wystawy są przedstawiciele zespołu badawczego Archiwum Fotozoficznego.
Dostępność wydarzenia: wystawa nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach – znajduje się w „podziemiach” Pałacu Biedermanna, do których prowadzą schody od strony ogrodu.
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.
„SYŁO” – wernisaż wystawy Natalii Kędzierskiej
Terminy: 6 czerwca 2025, 18.00
9 czerwca 2025, 17.00 oprowadzanie po wystawie z Natalią Kędzierską
wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w dniach 7–9 czerwca 2025, w godz. 15.00–18.00
Miejsce: Pałac Alfred Biedermanna, ul. Franciszkańska 1/5 (wejście od strony ogrodu), Łódź
„SYŁO — audiowizualne wywiady etnograficzne” to interdyscyplinarny projekt, którego punktem wyjścia było zbadanie, w jaki sposób zmiany społeczne i gospodarcze wpływają na polską wieś, prowadząc do stopniowego zanikania jej dawnych struktur, tradycji i dźwiękowego pejzażu” – pisze o projekcie artystka i studentka ASP w Łodzi. „Projekt łączy antropologię, etnografię i sztukę, opierając się na wywiadach etnograficznych, analizie historii mieszkańców, dokumentacji fotograficznej oraz dźwiękowej”.
Kuratorem wystawy jest prof. ASP w Łodzi Marek Domański.
Dostępność wydarzenia: wystawa nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach.
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy
Archiwum Fotozoficzne powstało w 2021 roku po śmierci Andrzeja Różyckiego. Zbiór archiwalny tworzy prywatna kolekcja fotografa i reżysera, na którą składają się obiekty sztuki ludowej, książki o różnorodnej tematyce, fotografie i negatywy, wydruki oraz dzieła sztuki autorstwa Andrzeja Różyckiego.