Archifest w Kaliszu
Organizator: Społeczne Archiwum Kaliszan
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka
Cały ten blichtr. Dwudziestolecie międzywojenne w kaliskich archiwaliach | wystawa
Termin: 6 czerwca 2025, 17.00–20.00
wystawę będzie można oglądać do 6 lipca 2025
Miejsce: Biblioteka Główna, Legionów 66, Kalisz
Na wystawie zostaną zaprezentowane zdjęcia, dokumenty, czasopisma i wydawnictwa z okresu międzywojennego, które znajdują się w zbiorach Społecznego Archiwum Kaliszan – głównie dotyczące ówczesnej mody, kultury, stylu życia. Wernisażowi wystawy będzie towarzyszyć prelekcja Arkadiusza Błaszczyka na temat stylu art déco, a także koncert muzyki swingowej. Zachęcamy do przyjścia na wystawę w strojach nawiązujących do czasów dwudziestolecia międzywojennego.
Dostępność wydarzenia: budynek biblioteki jest zabytkowy i aktualnie nie jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.
Internetowy quiz wiedzy o kaliskim międzywojniu
Termin: 6–8 czerwca 2025
Miejsce: online
Pytania zawarte w quizie będą dotyczyć międzywojnia, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnej specyfiki. Zostały przygotowane w oparciu o materiały źródłowe znajdujące się w zbiorach Społecznego Archiwum Kaliszan.
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.
Stoisko Społecznego Archiwum Kaliszan
Termin: 6 czerwca 2025, 8.00–16.00
Miejsce: Biblioteka Główna, Legionów 66, Kalisz
Stoisko będzie działało w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej. Osoby prowadzące SAK udzielą wszystkim zainteresowanym informacji na temat gromadzenia i prawidłowego zabezpieczania oraz przechowywania domowych archiwaliów. Dodatkowo każdy będzie mógł dowiedzieć się, w jaki sposób funkcjonuje SAK i jakie obiekty można do niego przekazywać.
Społeczne Archiwum Kaliszan zostało uruchomione w 2022 roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kaliszu. Rozwój przedsięwzięcia przerósł najśmielsze oczekiwania. Przekazywane przez czytelników dokumenty, zdjęcia, pamiątki, obrazy i tak dalej już w tej chwili stanowią cenną kolekcję prezentującą historię Kalisza i regionu. Zbiory są katalogowane, zabezpieczane, a następnie – w miarę możliwości – digitalizowane i umieszczane na portalu zbioryspoleczne.pl.