Archifest w Hrubieszowie
Organizator: Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie
Miejska Biblioteka Publiczna – Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana Du Chateau
Hrubieszów – dzielimy się wspomnieniami z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów
Termin: 6 kwietnia 2025, 11.00–13.00
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna – Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa, ul. 3 Maja 10, Hrubieszów
Spotkanie to połączenie prezentacji zbiorów archiwum z poradami na temat rodzinnych archiwów i warsztatem robienia magnesów z motywem miasta Hrubieszowa. Nazwa wydarzenia nawiązuje do cieszącego się dużym powodzeniem cyklu spotkań prowadzonego w hrubieszowskiej bibliotece od dwóch lat.
Wydarzenie będzie się składało z trzech elementów:
-
Prezentacja fotografii z zasobu, które trzeba będzie na bieżąco wspólnie opisywać.
-
Przedstawienie podstawowej wiedzy na temat dbania o rodzinne archiwa – z wykorzystaniem poradnika Centrum Archiwistyki Społecznej.
-
Wykonanie przez uczestników i uczestniczki spotkania magnesów metodą kolażu z elementów kojarzących się z Hrubieszowem – do wykorzystania będą wycinki z gazet oraz fotografie pochodzące z zasobu. Gotowe magnesy stworzą wystawę, która będzie prezentowana w bibliotece do końca wakacji.
Spotkanie poprowadzi koordynatorka CATL Hrubieszów Katarzyna Suchecka.
Dostępność wydarzenia: wydarzenie odbędzie się w budynku dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnością (winda, toalety).
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.
Dopisz to, co wiesz – jednodniowa wystawa
Termin: 9 czerwca 2025, 10.00–13.00
Miejsce: ul. Rynek, deptak miejski, Hrubieszów
Międzynarodowy Dzień Archiwów zostanie uczczony poprzez wyjście z murów biblioteki na deptak miejski i zamontowanie na istniejących tam gablotach tymczasowej wystawy (sześć plansz wykonanych z szarego papieru pełnych fotografii bez podpisów), która ma przyciągnąć oko przechodzących deptakiem osób. Zadaniem zaciekawionych wystawą przechodniów będzie próba podpisania fotografii lub podzielenia się swoim wspomnieniem związanym z wybraną fotografią. Wystawie będzie towarzyszyć album z fotografiami z zasobu CATL oraz głośnik z wybranymi fragmentami różnych nagrań. Akcja ma na celu zaprezentowanie idei archiwum społecznego oraz zasobu i działalności hrubieszowskiego CATL tym osobom, które nigdy się z nim nie spotkały. Wystawa stanie się okazją do uruchomienia pamięci, do refleksji nad rodzinnym archiwum – może także okazać się impulsem do udostępnienia swoich zbiorów. W międzyczasie będą rozdawane zakładki do książek z najważniejszymi informacjami o CATL.
Dostępność wydarzenia: wydarzenie odbędzie się w przestrzeni ogólnodostępnej.
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.
Hrubieszowskie Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej powstało w 2011 roku w ramach projektu Fundacji Ośrodka KARTA. Pozyskuje, zabezpiecza, opracowuje i udostępnia materiały związane z historią i dziedzictwem kulturowym Hrubieszowa. Jego celem jest integracja społeczności lokalnej i zachęcenie jej do ocalania historii i tradycji miasta. Pozyskane materiały wykorzystywane są między innymi w działalności wydawniczej i wystawienniczej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na zasób składa się łącznie ponad trzy tysiące fotografii i dokumentów i prawie trzydzieści nagrań audio i wideo.