Archifest w Chrzanowie
Organizator: Cyfrowe Archiwum Ziemi Chrzanowskiej
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
Porozmawiajmy o historii | stoisko regionalne
Termin: 6 czerwca 2025, 11.00–16.00
Miejsce: plac Tysiąclecia, Chrzanów
Przy stoisku Cyfrowego Archiwum Ziemi Chrzanowskiej będzie można porozmawiać z historykiem, otrzymać regionalne wydawnictwa biblioteczne, przekazać własne fotografie i dokumenty do digitalizacji oraz rozwiązać zagadki, ułożyć puzzle, zagrać w grę „znajdź różnice”.
Dostępność wydarzenia: dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.
Historia łączy pokolenia | stoisko biblioteczne
Termin: 7 czerwca 2025, 9.00–13.00
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie (hol na parterze), ul. Władysława Broniewskiego 10C, Chrzanów
Stoisko będzie poświęcone zbiorom Cyfrowego Archiwum Ziemi Chrzanowskiej oraz historii jego tworzenia. Chętni będą mogli otrzymać regionalne wydawnictwa biblioteczne, przekazać własne fotografie i dokumenty do digitalizacji oraz rozwiązać zagadki, ułożyć puzzle, zagrać w grę „znajdź różnice”, a także zostawić swój ślad na ściance wspomnień.
Dostępność wydarzenia: wydarzenie odbywa się w budynku, w którym wejście i toaleta są przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózku. W budynku jest też platforma schodowa dla osób z niepełnosprawnością.
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.
Narzędzia online do badania historii rodzinnej | warsztaty
Termin: 7 czerwca 2025, 10.00–11.30
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie (czytelnia), ul. Władysława Broniewskiego 10C, Chrzanów
Warsztaty są przeznaczone dla osób, które jeszcze nie próbowały badać rodzinnej historii, dopiero zaczynają się tym interesować albo znają tylko tradycyjne metody poszukiwań. Podczas spotkania uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się, gdzie i jak szukać informacji o przodkach i przeszłości, poznają narzędzia online, które stanowią dopełnienie badania historii rodzinnej w sposób tradycyjny.
Dostępność wydarzenia: wydarzenie odbywa się w budynku, w którym wejście i toaleta są przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózku. W budynku jest też platforma schodowa dla osób z niepełnosprawnością.
Na wydarzenie obowiązują zapisy w terminie do 6 czerwca 2025 – pod numerem telefonu: 32 763 27 49 lub poprzez e-mail: regionalia@biblioteka-chrzanow.pl.
Śladami archiwalnych fotografii – Aleja Henryka | spacer
Termin: 8 czerwca 2025, 14.00–15.30
początek spaceru: Aleja Henryka 1 (skrzyżowanie z ulicą Mickiewicza), Chrzanów
Trasa spaceru została wyznaczona na podstawie fotografii z cyfrowego archiwum. Uczestnicy zobaczą, jak zmieniła się Aleja Henryka na przestrzeni lat, porównają obecny wygląd wybranych miejsc i obiektów z ich wizerunkiem na starych fotografiach. Spacer będzie inspiracją i zachętą do snucia osobistych wspomnień. Poprowadzi go Mariusz Paździora, historyk, regionalista, autor wielu książek na temat historii Chrzanowa i okolic.
Dostępność wydarzenia: spacer odbędzie w tempie dostosowanym do wszystkich uczestników. Uczestnicy będą poruszali się po chodnikach wyłożonych kostką, z obniżonymi krawężnikami przy przejściach dla pieszych.
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.
Różnorodność etniczna Chrzanowa na podstawie zapisów z ksiąg metrykalnych | wykład
Termin: 9 czerwca 2025, 17.00–18.30
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie (sala konferencyjno-szkoleniowa), ul. Władysława Broniewskiego 10C, Chrzanów
Wykład Mariusza Paździory oparty na analizie zawartych w chrzanowskich księgach metrykalnych zapisów dotyczących pochodzenia etnicznego mieszkańców od 1719 roku. Księgi metrykalne znajdują się w zbiorach Cyfrowego Archiwum Ziemi Chrzanowskiej.
Dostępność wydarzenia: wydarzenie odbywa się w budynku, w którym wejście i toaleta są przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózku. W budynku jest platforma dla niepełnosprawnych.
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie tworzy Cyfrowe Archiwum Ziemi Chrzanowskiej od 2011 roku. Biblioteka gromadzi i opracowuje materiały związane z obszarem powiatu chrzanowskiego zarówno w jego dzisiejszych, jak i dawnych granicach. Jest to baza zbiorów regionalnych pozyskanych od mieszkańców i mieszkanek, lokalnych organizacji i instytucji. Znajdują się w niej fotografie, dokumenty, wspomnienia, pamiętniki, pocztówki, pamiątki, odznaczenia.