wszystkie aktualności

„Dobro wraca” – konkurs o Irenie Gut-Opdyke

Do 31 sierpnia br. można wziąć udział w organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną  im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich rodzinnym konkursie literacko-plastycznym pt. „Dobro wraca”. Jego celem jest upowszechnienie wiedzy o życiu Ireny Gut-Opdyke i przybliżenie mieszkańcom Piekar Śląskich sylwetki, doświadczeń i wyborów życiowych jednej z przedwojennych mieszkanek ich małej ojczyzny.

Irena Gut-Opdyke to Polka, która z narażeniem życia ratowała Żydów przed zagładą w trakcie II wojny światowej. Została odznaczona tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Jej życie zostało opisane w książce „Ratowałam od zagłady”, a także w wielu artykułach dostępnych w internecie.

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu projektu bajki w konwencji teatrzyku kamishibai, z motywem przewodnim szeroko pojmowanego czynienia dobra w stosunku do drugiego człowieka, inspirowanej życiem Ireny Gut-Opdyke.

Konkurs adresowany jest do wszystkich zainteresowanych osób. Pracę można wykonać samodzielnie lub zespołowo w gronie rodziny lub przyjaciół. Nie obowiązują kategorie wiekowe. Pracę należy złożyć w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kalwaryjskiej 62d w Piekarach Śląskich. Ogłoszenie wyników nastąpi do 7 września 2022 roku na stronie internetowej Biblioteki i w mediach społecznościowych.

Dla zwycięzców i osób wyróżnionych przewidziane są nagrody w postaci: kart podarunkowych do internetowych księgarni i sklepów z multimediami do wykorzystania na dowolne zakupy (I miejsce – 500 zł oraz drewniany teatrzyk kamishibai, II miejsce – 300 zł, III miejsce – 200 zł), upominki ufundowane przez Urząd Miasta w Piekarach Śląskich oraz pamiątkowe dyplomy.

Regulamin konkursu znajduje się na stronie Biblioteki.

wszystkie aktualności