Jak dbać o swoje domowe archiwum? Broszura edukacyjna
Stare zdjęcia, pamiątki, rodzinne dokumenty – to wszystko przedmioty, które opowiadają historię o nas i o naszych bliskich. Warto się o nie zatroszczyć! Z tego powodu opracowaliśmy broszurę pełną prostych rad i wskazówek, jak dbać o swoje domowe archiwum.
„Jak dbać o swoje domowe archiwum? Porady i wskazówki” to lektura dla każdej osoby, która chciałaby przejrzeć i uporządkować swoje pamiątki. Broszura zawiera także praktyczne rady, jak zabezpieczać swoje pamiątki w warunkach domowych, aby trwały jak najdłużej.
Co znajdziemy w broszurze?
Nasz poradnik podzieliliśmy na kilka rozdziałów, które krok po kroku prowadzą przez kolejne etapy dbania o swoje domowe archiwum. Najważniejsze z nich to:
-
Zbierz jak najwięcej materiałów w jedno miejsce.
-
Uporządkuj je, poukładaj.
-
Opisz swoje materiały, zgromadź jak najwięcej informacji o ludziach i sytuacjach, których dotyczą.
-
Dopytuj (osoby z rodziny, osoby znajome).
-
Poproś osoby bliskie, by opowiedziały Ci o swoim życiu, i nagraj ich relacje.
-
Przechowuj materiały tak, aby się nie zniszczyły.
-
Nie zapomnij o cyfrowej części swojego archiwum – zdjęcia w telefonie to też ważne pamiątki.
-
Dowiedz się o możliwościach podzielenia się swoimi zbiorami z lokalnym archiwum społecznym.
W broszurze znaleźć można konkretne porady z przykładami, jak działać!
Dlaczego warto dbać o domowe archiwum?
Prawdopodobnie każdy i każda z nas ma gdzieś stare zdjęcia, dokumenty czy przedmioty o szczególnej wartości sentymentalnej. Być może są wśród nich fotografie z przyjęć urodzinowych, świadectwo maturalne czy rzeczy takie jak odznaki z czasów harcerstwa czy pudełko na biżuterię. Jedne z nich są pamiątkami: zachowują wspomnienie o niezwykłych wakacjach czy dawnej przyjaźni. Inne są dowodem – miejsca urodzenia, ukończonej szkoły, własności mieszkania.
Wszystkie te rzeczy opowiadają jakąś historię – o nas, o naszych bliskich, przyjaciołach i krewnych. Niewykluczone, że historie te sięgają wstecz do pokoleń, które żyły przed nami.
Wierzymy, że każdy i każda z nas może zająć się swoim wycinkiem historii.
Od archiwum domowego do archiwum społecznego
Archiwum domowe rozumiemy jako zbiór pamiątek, który jeszcze nie został pokazany szerszej publiczności, pozostaje archiwum prywatnym. Zawiera jednak podobne elementy, co archiwum społeczne – stare zdjęcia, dokumenty, drobne przedmioty.
Nasza broszura dotyczy działań, które można zrealizować samodzielnie w domu. Jeśli jednak chcielibyśmy dalej dzielić się naszymi zbiorami – np. z mieszkańcami i mieszkankami naszej okolicy – możemy wyszukać najbliższe archiwum społeczne, skontaktować się z nim i zapytać o możliwość przekazania zbiorów. W broszurze opisujemy, jak takie przekazanie zbiorów można zorganizować i jak wyszukiwać archiwa społeczne w interesującej nas okolicy.
Tekst: Małgorzata Pankowska-Dowgiało, Marta Michalska
Konsultacje: Adriana Kapała, Joanna Łuba, Monika Matusiak-Kondefer, Iwona Oleszczuk-Jaźwiecka, Dorota Sidor
Opracowanie graficzne: Aneta Zdziech
Korekta tekstu: Iga Kruk-Żurawska
Zdjęcia użyte w broszurze pochodzą z sesji fotograficznej w Fundacji Ośrodka KARTA zrealizowanej w 2023 roku, fot. Adam Stępień / CAS