Wywiad-rzeka – spotkania wokół dzielnicy Fordon w Młynach Rothera w Bydgoszczy
Bydgoskie Młyny Rothera zapraszają na cykl spotkań poświęconych lokalnym tożsamościom mieszkańców i mieszkanek miasta. Pierwsze dwa poświęcone będą dzielnicy Fordon, która w tym roku obchodzi swoje 600-lecie.
„O tożsamości Fordonu” – panel dyskusyjny, 13 lipca 2024, godz. 17.00–20.00.
W czasie rozmowy członkowie Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu oraz bydgoski przewodnik, Piotr Weckwerth poruszą takie tematy, jak lokalna tożsamość, przemiany dzielnicy, krajobraz. Mieszkańcy zostaną zaproszeni do dyskusji, by podzielić się swoimi potrzebami i opowieściami.
„Żywa biblioteka w Fordonie” – spotkanie, 14 lipca 2024, godz. 13.00–15.00.
„Żywa biblioteka” to określenie oddolnego ruchu, którego celem jest zachęta do większej otwartości na drugiego człowieka. W żywej bibliotece, zamiast książek, z katalogu wybrać można opowieści prawdziwych ludzi, którzy dzielą się z nami swoimi doświadczeniami, przeżyciami, opiniami. Pozwala nam porozmawiać, zadać pytania, skonfrontować się z osobą, której doświadczenie może być zupełnie inne od naszego.
Na oba spotkania można przynieść zdjęcia związane z Fordonem, zarówno te dawniejsze jak i te zupełnie niedawne. Fotografie będą mogły zasilić archiwum społeczne Młynów Rothera.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy. Wydarzenia kierowane są do wszystkich zainteresowanych osób. Spotkania odbędą się w Synagodze w Starym Fordonie w Bydgoszczy.