„Szkolenie na start! Stwórz archiwum społeczne” | relacja!
Pierwsza edycja „Szkolenia na start! Stwórz archiwum społeczne” za nami! Uczestniczki i uczestnicy szkolenia mieli szansę dowiedzieć się, jak krok po kroku założyć archiwum społeczne. Otrzymali też cenne wskazówki dotyczące gromadzenia, opracowania, zabezpieczania archiwalnych zbiorów. Spotkaliśmy się w Warszawie w dniach 17–19 października 2024.
Pierwszy dzień szkolenia rozpoczął się od inspirującego wykładu – wprowadzenia do archiwistyki społecznej. Rozmawialiśmy o znaczeniu gromadzenia historii i dokumentów, które wzbogacają naszą wiedzę; archiwa społeczne mogą skupiać się zarówno na konkretnym temacie, jak i danej społeczności.
Kolejne dni wypełnione były praktycznymi warsztatami dotyczącymi nagrywania wywiadów historii mówionej, opracowywania dokumentów archiwalnych, digitalizacji zbiorów oraz sposobów upowszechniania materiałów w lokalnej społeczności. Uczestnicy i uczestniczki nauczyli się, jak skutecznie współpracować z lokalnymi instytucjami i angażować społeczność w projekty archiwalne.
Program obejmował również wizyty studyjne, podczas których uczestnicy i uczestniczki mogli zobaczyć, jak funkcjonują istniejące archiwa społeczne. Mamy nadzieję, że to cenne doświadczenie przysłuży im się we własnych projektach.
Wspieranie archiwistów i archiwistek społecznych
To pierwsza edycja trzydniowego szkolenia, które skierowane jest do osób dopiero rozpoczynających przygodę z archiwistyką społeczną. Poznaliśmy inspirujące pomysły na nowe archiwa społeczne i rozmawialiśmy o rozwijaniu swoich inicjatyw. Jako Centrum Archiwistyki Społecznej chcemy tworzyć okazje do spotkań, nawiązywania kontaktów i zdobywania wiedzy, którą można później samodzielnie wykorzystać w praktyce. Każde archiwum społeczne – a jest ich już w Polsce niemal 800! – ma własną specyfikę i naszym celem jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia, które pomaga archiwistom i archiwistkom społecznym w ich codziennych działaniach.
Z niecierpliwością czekamy na efekty pracy wszystkich uczestników i uczestniczek szkolenia na start oraz nowe historie, które dzięki nim ujrzą światło dzienne! Tymczasem zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznej edycji.
Osoby prowadzące zajęcia
Z Centrum Archiwistyki Społecznej: Adriana Kapała, Joanna Michałowska, Małgorzata Pankowska-Dowgiało, Marta Przybyło
Z Fundacji Archeologia Fotografii: Michalina Kacperek, Alicja Lesiów
Z Wolskiego Centrum Kultury: Adam Kadenaci, Hanna Sabat
Z Wolskich Regionaliów: Ihor Loza, Anna Myśliwska
Program szkolenia opracował i zrealizował Dział Edukacji i Informacji Centrum Archiwistyki Społecznej w składzie: Adriana Kapała, Andrzej Konopka, Monika Matusiak, Małgorzata Pankowska-Dowgiało i Dorota Sidor.
Fot. Alicja Szulc-Rodziewicz
Partnerzy szkolenia: Wolskie Centrum Kultury, III Czytelnia Naukowa, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawa.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.