Nowa odsłona portalu Zbiory Społeczne
Zapraszamy do odkrywania zbiorów, które archiwa społeczne udostępniają na prowadzonym przez nas portalu! W tym roku wprowadziliśmy wiele zmian, które poprawiają poruszanie się po portalu Zbiory Społeczne, ułatwiają wyszukiwanie materiałów oraz oferują nowe, przydatne treści.
Wśród nowości na portalu znajdują się:
-
odświeżona strona główna
-
nowy wygląd podstrony materiałów
-
uzupełnione teksty alternatywne
-
sprawniejsze wyszukiwanie zbiorów
-
nowe treści poradnikowe na portalu
-
nowy magazyn do czytania – „Zanurz się w źródłach”
Obecnie na portalu Zbiory Społeczne znajdziemy 175 000 materiałów udostępnianych przez 270 archiwów społecznych z całej Polski – liczby te cały czas rosną! To fotografie, skany dokumentów, zdjęcia przedmiotów, nagrania audio i wideo, gromadzone i opisywane przez archiwa społeczne. Portal prezentuje je wszystkie w jednym miejscu, w sposób atrakcyjny i przyjazny dla użytkowników i użytkowniczek; dzięki temu archiwa społeczne mogą w pełni pokazać swoje materiały, a odbiorcy i odbiorczynie – odkrywać ich różnorodność.
Aby było to możliwe, cały czas pracujemy nad udoskonalaniem portalu Zbiory Społeczne. Regularnie przeprowadzamy konsultacje i badania naszych narzędzi cyfrowych z udziałem użytkowników i użytkowniczek oraz dyskutujemy nad rozwiązaniami, które pomagają nam rozwijać je w najlepszym kierunku. Pozostajemy w bliskim kontakcie z Wami – odbiorczyniami i odbiorcami portalu – a także pracujemy ze Społeczną Grupą Testerów, czyli przedstawicielami i przedstawicielkami archiwów społecznych. Nad rozwojem portalu czuwa różnorodny zespół osób projektujących, badających, redagujących, zarządzających oraz opracowujących rozwiązania techniczne i cyfrowe.
Co zatem zmieniło się na portalu Zbiory Społeczne?
Odświeżony wygląd strony głównej i teksty alternatywne
Zmiany widać już od samego wejścia na portal! Wprowadziliśmy sekcję „Ostatnio edytowane”, która ciągle się zmienia i pokazuje bieżącą pracę archiwów społecznych. W połączeniu ze zbiorami prezentowanymi na kaflach strony głównej, które zmieniamy co kwartał, strona główna jest bardziej dynamiczna i cały czas pokazuje wielką różnorodność zbiorów archiwów społecznych.
Na nowo zaprojektowaliśmy także główne menu w górnej części strony, aby łatwiej było nawigować po całym portalu i poznać wartościowe treści.
Na stronie głównej znajdziemy także aktualne liczby plików na portalu oraz liczbę archiwów społecznych, które już udostępniają swoje zbiory.
Istotnym aspektem działania portalu są kwestie dostępnościowe. Portal spełnia normy WCAG 2.1 – ostatnim etapem prac było uzupełnienie tekstów alternatywnych do plików graficznych, które stanowią ok. 90% zbiorów! Przy tym zadaniu skorzystaliśmy z możliwości, jakie daje wsparcie sztucznej inteligencji.
Teksty alternatywne to słowne, dokładne opisy tego, co widoczne jest na pliku graficznym. Służą osobom z niepełnosprawnościami wzroku, które dzięki czytnikom mogą odczytywać teksty alternatywne i w ten sposób odkrywać bogactwo zbiorów społecznych.
Lepszy wygląd wyników wyszukiwania i nowe podstrony zbiorów
Duże zmiany znajdziecie także korzystając z wyszukiwarki, która zajmuje centralne miejsce na portalu. Kafelki z wynikami wyszukiwania oraz filtry służące do zawężania wyników są czytelniejsze.
Wyniki wyszukiwania prowadzą nas do podstron konkretnych materiałów, które nabrały zupełnie nowego wyglądu. Na podstawie przeprowadzonych badań zmieniliśmy układ informacji, wprowadziliśmy także graficzne objaśnienia, które pomagają zrozumieć miejsce danego materiału w szerszej strukturze zbiorów danego archiwum społecznego. Zobaczcie przykłady!
Nowe treści na portalu
Opracowaliśmy zupełnie nowe treści kierowane zarówno do archiwistów i archiwistek społecznych, jak i do osób przeglądających portal w poszukiwaniu inspirujących materiałów.
Objaśniamy, w jaki sposób publikować zbiory na portalu oraz jak korzystać z wyszukiwarki, która stanowi kluczowe narzędzie na portalu. Pokazujemy, na jak wielu obszarach można ciekawie wykorzystać zbiory archiwów społecznych w swoich działań oraz podpowiadamy, jak dbać o prawa autorskie w kontekście do zbiorów prezentowanych na portalu.
Dodaliśmy sekcję najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi, która pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości!
Nieustannie zachęcamy do gry w Archimistrzów, czyli gry w opisywanie (tagowanie) dostępnych materiałów. Uzupełniając tagi dotyczące daty, miejsca czy osób związanych z danym materiałem oraz weryfikując zgłoszone wcześniej tagi możecie przyczynić się do rozwoju portalu Zbiory Społeczne – pomagacie archiwistom i archiwstkom społecznym w ich codziennej pracy opisywania zbiorów, a użytkownikom i użytkowniczkom – w przeszukiwaniu portalu.
Magazyn „Zanurz się w źródłach”
Wreszcie, zaprezentowaliśmy nowy magazyn do czytania – „Zanurz się w źródłach”.
„Zanurz się w źródłach” to zachęta do sięgnięcia po zbiory archiwów społecznych – do przygotowania tekstów zaprosiliśmy osoby, które w twórczy sposób wplotły je w swoje opowieści. Powstały dzięki temu materiały mniej lub bardziej osobiste, reportażowe, popularnonaukowe, które nie tylko uczą nas czegoś o przeszłości, lecz także budują wrażliwość na losy tak pojedynczych osób, jak i całych społeczności. Zwracają uwagę na detal, w nieoczywisty sposób umiejscawiają wybrane zbiory archiwów społecznych na tle wielkiej i małej historii. Odkrywają przed nami historie niezwykłe, czasem zabawne, czasem trudne, za każdym razem tak samo zaskakujące.
Zachęcamy do lektury, lecz także do samodzielnego odkrywania materiałów na portalu Zbiory Społeczne. Śladem autorek zapraszamy do wyszukiwania, przeglądania, przesłuchiwania.
Zespół portalu Zbiory Społeczne
Działanie portalu jest możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób pracujących w Centrum Archiwistyki Społecznej oraz licznych współpracowników. Poznaj osoby współtworzące miejsce, w których archiwa społeczne mogą dzielić się swoimi zbiorami.
Zarządzanie portalem i Otwartym Systemem Archiwizacji
Ewa Majdecka
Kuratorki strony głównej
Agata Bujnowska
Małgorzata Kudosz
Ewa Majdecka
Joanna Michałowska
Marta Michalska
Iwona Oleszczuk-Jaźwiecka
Konsultacje i szkolenia z OSA
Andrzej Konopka
Małgorzata Kudosz
Rozwój technologiczny portalu i OSA
Szymon Adamiak
Denys Gornichar
Daniel Kęska
Michał Kikoła
Filip Makowiecki
Agata Haras Martins
Piotr Mroczkowski
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.