Zbiory społeczne na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata
„Zapis socjologiczny” Zofii Rydet oraz „Spuścizna Jerzego Kukuczki – dokumentacja fotograficzna, 1948-1989” to zbiory archiwów społecznych, które zostały wpisane na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata w jubileuszowej 5. edycji programu prowadzonego przez Archiwa Państwowe.
Jest to rejestr dziedzictwa dokumentacyjnego o szczególnej wartości dla historii, kultury i tradycji polskiej. Fundacja im. Zofii Rydet i Fundacja Wielki Człowiek to dwa pierwsze archiwa społeczne, których zbiory zostały wyróżnione w ten sposób. To nie tylko docenienie wagi i znaczenia tych zbiorów, ale też roli twórców i twórczyń archiwum w ochronie polskiego dziedzictwa narodowego.
„Archiwa Zofii Rydet i Jerzego Kukuczki dla naszej instytucji i świata archiwistyki społecznej były od dawna skarbami narodowymi. Cieszymy się, że dzięki temu, że zostały wpisane na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata, zostaną dostrzeżone też przez szersze grono osób” – komentuje Joanna Łuba, wicedyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej.
26 czerwca w Belwederze w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów wpisu na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Maria Sokół-Augustyńska, prezeska zarządu Fundacji im. Zofii Rydet oraz Cecylia Kukuczka, żona Jerzego i Wojciech Lemański z Fundacji Wielki Człowiek odebrali je z rąk Sekretarz Generalnej Polskiego Komitetu ds. UNESCO dr hab. Alicji Jagielskiej-Burduk i Przewodniczącego Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata dr. Pawła Pietrzyka. Wystawa prezentująca siedemnaście bezcennych obiektów dziedzictwa, wpisanych w tym roku na Listę będzie dostępna do 15 lipca przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury przy ul. Krakowskie Przedmieście 15.
Monumentalny portret mieszkańców PRL-owskich wsi, miast i miasteczek
„Zapis socjologiczny” Zofii Rydet to jedno z najważniejszych dzieł fotografii polskiej XX wieku. Zbiór obejmuje kilkanaście tysięcy negatywów. To portrety mieszkańców wsi, miast i miasteczek z Polski i zagranicy, wykonane we wnętrzach ich domów. Fotografka rozpoczęła realizację projektu w 1978 i pracowała nad nim do końca życia, tworząc swoje opus magnum. „Zapis socjologiczny” to unikalny cykl w skali polskiej fotografii, który stanowi bezcenny dokument życia społecznego tamtych czasów.
Fundacja im. Zofii Rydet powstała w 2011 roku. To rodzinne archiwum, które bazuje na zbiorze przekazanym przez Zofię Rydet. Zasób obejmuje całą spuściznę artystyczną i biograficzną fotografki. W jego skład wchodzą: zbiór fotografii autorstwa Zofii Rydet, podzielony na dwanaście cykli, (w tym negatywy i pozytywy), fotografie biograficzne, także rodzinne, fotografie innych artystów oraz archiwum dokumentalne: korespondencja, wszelkie dokumenty, dokumentacje wystaw, foldery, plakaty, nagrody, dyplomy, biblioteka etc. Archiwum prezentowane jest na dwóch stronach internetowych:
Świadectwo Złotej Dekady Polskiego Himalaizmu
„Spuścizna Jerzego Kukuczki – dokumentacja fotograficzna, 1948-1989” to zbiór archiwalny, którym opiekuje się Fundacja Wielki Człowiek. Fotografie Kukuczki z wypraw wysokogórskich są wyjątkowym świadectwem historii polskiego i światowego himalaizmu. Tworzą go materiały archiwalne zgromadzone przez Kukuczkę oraz dokumentacja upamiętniająca życie i działalność himalaisty zebrana przez jego rodzinę. Kolekcję tworzy ponad 10 tysięcy zdjęć, wykonanych podczas wypraw w najwyższe góry świata w latach 70. i 80., w czasach tzw. Złotej Dekady Himalaizmu Polskiego.
Fundacja Wielki Człowiek powstała w 2013 roku z inicjatywy rodziny himalaisty. Prowadzi Izbę Pamięci oraz Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki, tworzy wydawnictwa, filmy oraz archiwizuje materiały związane z tematyką górską. Zdigitalizowane i opracowane zbiory są prezentowane na stronie
Więcej informacji o obiektach wpisanych na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata w tegorocznej i poprzednich edycjach znajduje się na stronie Pamięć Polski.
Wydarzenie wręczenia certyfikatów odbyło spod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Organizatorzy: Polski Komitet Programu UNESCO Pamięć Świata, Archiwa Państwowe
Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury
W lipcu i sierpniu Centrum Archiwistyki Społecznej zaprasza na wydarzenia poświęcone obydwu zbiorom, które odbędą się na Placu Zabaw nad Wisłą. Więcej informacji opublikujemy już wkrótce!
Zobacz relację z otwarcia wystawy i wręczenia certyfikatów
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.