Ogłaszamy wyniki naboru do „Na trwałe. Projektu zabezpieczania zbiorów społecznych”!
Dziękujemy wszystkim archiwom społecznym, które zgłosiły się do projektu „Na trwałe”. Prezentujemy 10 organizacji, które zrealizują prace zabezpieczania swoich zbiorów społecznych!
Aż 53 organizacje z całej Polski zgłosiły się do pierwszej, pilotażowej edycji projektu zabezpieczania zbiorów społecznych „Na trwałe”. Dzięki Waszym zgłoszeniom mogliśmy jeszcze lepiej poznać Wasze organizacje i wyzwania, z którymi mierzycie się na co dzień. Cieszymy się, że troszczycie się o zbiory i chcecie dalej starać się o zabezpieczenie ich trwałości!
Jakie prace zgłosiły archiwa społeczne?
Nabór do „Na trwałe” pokazał ogromną różnorodność archiwów społecznych ze wszystkich zakątków Polski. Zgłosiliście zbiory z małych i dużych archiwów; takich, które dopiero zaczynają działalność i takich, które gromadzą zbiory już od wielu lat.
Wśród zgłaszanych przez Was potrzeb i planowanych prac znalazły się takie tematy, jak:
-
kwestia rozproszenia zbiorów cyfrowych na różnych nośnikach i potrzeba ich uporządkowania;
-
potrzeba skorzystania z dobrej jakości skanera do digitalizacji;
-
potrzeba wsparcia w opracowywaniu i opisywaniu zbiorów;
-
chęć poszerzania swojej wiedzy merytorycznej w zakresie dbania o zbiory.
To dla nas ważny sygnał, który pomaga dostosowywać nasze działania do Waszych potrzeb. Chcielibyśmy odpowiedzieć przynajmniej na część z nich, dlatego zastanowimy się też nad rozwiązaniami dla tych archiwów, które nie znalazły się w gronie tegorocznych Uczestników Projektu. Zachęcamy do śledzenia naszych działań, tworzonych z myślą o archiwach społecznych.
Uczestnicy pierwszej edycji projektu „Na trwałe”
A zatem – do dalszych prac w ramach projektu „Na trwałe” zapraszamy następujące organizacje (w kolejności alfabetycznej):
-
Cech Fryzjerów i Innych Rzemiosł
-
Fundacja Dziki Zachód Leśna
-
Goleniowski Dom Kultury w Goleniowie
-
Kwidzyńskie Centrum Kultury w Kwidzynie, Pracownia Regionalna
-
Miejska Biblioteka Publiczna im. K. I. Gałczyńskiego w Sokołowie Podlaskim
-
Polski Czerwony Krzyż – Gabinet Historyczny
-
Stowarzyszenie Saga Grybów
-
Stowarzyszenie Biskupia Górka
-
Stowarzyszenie Lambda Warszawa
-
Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne Solec Zdrój
Gratulujemy!
Dziękujemy także za ogrom pracy jury w składzie: Agata Bujnowska (CAS), Mariusz Bieciuk (Białostocki Ośrodek Kultury), Ewa Majdecka (CAS), Hubert Mazur (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie), Małgorzata Pankowska-Dowgiało (CAS).
Jury oceniało wnioski pod kątem wartości i unikatowości kolekcji, potrzeby opracowania i zabezpieczania oraz pomysłu na dalsze ich wykorzystanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie projektu.
Dalsze działania w ramach projektu
W najbliższym czasie z każdą z 10 organizacji podpiszemy umowy o współpracy, w których doprecyzujemy zakres zadań. W nadchodzących miesiącach wyłonione w naborze archiwa społeczne podejmą zaplanowane przez siebie prace nad zabezpieczaniem swoich zbiorów, odbędą się warsztaty i wizyty studyjne. Organizacje otrzymają także pakiet materiałów archiwalnych. Podsumowanie tegorocznych prac opublikujemy pod koniec roku.
O projekcie zabezpieczania zbiorów społecznych
„Na trwałe. Projekt zabezpieczania zbiorów społecznych” powstał, aby wspierać archiwa społeczne w opiece nad gromadzonymi przez nie zdjęciami, nagraniami audio i wideo, dokumentami życia społecznego – zarówno w ich postaci cyfrowej, jak i fizycznej.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.