Spotkanie podlaskich archiwistów i archiwistek społecznych w Studziwodach
Cykl spotkań ma na celu zsieciowane i podniesienie kompetencji podlaskich archiwistów i archiwistek społecznych oraz zachęcenie kolejnych osób do rozpoczęcia przygody z archiwistyką społeczną.
Zapraszamy na kolejne już spotkanie archiwistów i archiwistek społecznych z Podlasia! Spotkanie odbędzie się 16 marca 2024 roku (start ok. godz. 10.00) w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.
Na uczestników i uczestniczki spotkania czekają warsztaty z pozyskiwania funduszy na działalność archiwów społecznych oraz dokumentacji fotograficznej z wywiadu historii mówionej. W planach jest także poznanie działalność Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.
Plan spotkania
-
9.45–10.00 – przywitanie uczestników i uczestniczek
-
10.00–13.00 – warsztaty „Możliwości finansowania archiwum społecznego z zewnętrznych źródeł” / prowadzenie dr Anna Małczuk-Wakulińska
-
13.00–13.15 – przerwa kawowa
-
13.15–15.00 – warsztaty „Dokumentacja fotograficzna spotkania ze świadkiem historii” / prowadzenie Marcin Pawlukiewicz
-
15.00–15.30 – przerwa obiadowa
-
15.30–16.00 – dyskusja: wolne wnioski; bieżące potrzeby, problemy, uwagi; plany na kolejne spotkania
-
16.00–17.00 – prezentacja Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, warsztaty i zwiedzanie
-
o 17.00 – spacer po okolicy zakończony ogniskiem
Udział w spotkaniu jest bezpłatny! Prosimy o zapisy poprzez formularz (liczba miejsc jest ograniczona; zapisy trwają do wyczerpania miejsc!).
Informacje organizacyjne
Zachęcamy do organizowania wspólnego transportu do Studziwód. Osoby posiadające samochód lub poszukujące w takowym miejsca zachęcamy do organizowania się w grupie Facebook „Podlascy Archiwiści Społeczni”.
W formularzu zgłoszeniowym prosimy o napisanie paru zdań o sobie i Waszych działaniach. Informacje te przekażemy uczestnikom i uczestniczkom spotkania kilka dni wcześniej – dzięki temu będzie nam łatwiej się poznać!
Kontakt do koordynatora: Mariusz Bieciuk, ambasador archiwistyki społecznej, m.bieciuk@gmail.com, tel.: 795 422 966.
Opisy warsztatów
Warsztaty „Możliwości finansowania archiwum społecznego z zewnętrznych źródeł”
W czasie warsztatu poruszymy następujące tematy:
-
forma prawna podmiotu ubiegającego się o dotację i jego znaczenie w ubieganie się środki
-
źródła finansowania – środki publiczne; środki fundacyjne (tryb konkursowy i pozakonkursowy); alternatywne źródła
-
tworzenie wniosku krok po kroku – praca warsztatowa
-
dobre praktyki archiwów społecznych w pozyskiwaniu środków
Będzie również czas na wszelkie pytania od osób uczestniczących.
Prowadzenie
dr Anna Małczuk-Wakulińska – doktor nauk humanistycznych oraz absolwentka studiów podyplomowych: Zarządzanie projektami finansowanymi ze środków UE na UW, Menedżer kultury na SGH. Od lat zawodowo związana z kulturą i nauką. Jej doświadczenie dotyczy instytutów naukowych, bibliotek i szkół wyższych, ale też pozyskiwania zewnętrznych środków dla fundacji, stowarzyszeń i grup nieformalnych oraz instytucji publicznych (bibliotek, jednostek edukacyjnych, domów kultury). Autorka bloga dotyczącego pozyskiwania środków na działania związane z kulturą: https://kasanakulture.pl/. Zrealizowała wiele projektów kulturalnych, począwszy od koncepcji, poprzez sporządzenie dokumentacji i aplikację do odpowiedniego programu, skończywszy na realizacji i rozliczeniu. Pełni rolę ekspertki w ocenie wniosków w zakresie dziedzictwa kulturowego.
Warsztaty „Dokumentacja fotograficzna spotkania ze świadkiem historii”
Zajmiemy się zarówno fotografią dokumentalną, jak i portretową. Dokumentacja spotkań ze świadkami historii jest bowiem wypadkową tych dwóch podejść fotograficznych. Porozmawiamy o kadrowaniu, technikaliach, środkach wyrazu, świetle, ale przede wszystkim o kontakcie z drugim człowiekiem. To wszystko składa się na dobrą, ponadczasową fotografię, tak jak ponadczasowe są opowieści naszych bohaterów.
Prowadzenie
Marcin Pawlukiewicz – twórca wizualny, animator kultury, archiwista społeczny, tłumacz, twórca wizualizacji na żywo (VJ). Od kilkunastu lat dokumentuje życie kulturalne i społeczne w województwie podlaskim. Absolwent Programu Mentorskiego Sputnik Photos 2020/2021. Współpracuje z licznymi instytucjami i organizacjami kultury. Autor lub współautor projektów kulturalnych dotyczących twórczości wizualnej i pracy z pamięcią miejsca, m.in.: Symfonia Małego Miasta (Sejny, 2018), Głosy Naszego Miasta (Sejny, 2018), Suita Sentymentalna (Sulejówek, 2019). Publikował fotografie m.in. w „Magazynie Kontynenty” czy „Twoim Bluesie”.
Fotokast zrealizowany wspólnie z fotografem Andrzejem Sidorem był nominowany do nagrody Grand Press Photo. Jego fotografia dostała się do finału konkursu Street Art Photo Call podczas festiwalu INTERPHOTO 2021. Laureat open call ZMiANA oraz selekcji Slideshow podczas Rybnik Fotofestiwal w 2020 i 2022 roku.
Pracuje w Białostockim Ośrodku Kultury. Od 2022 roku prowadzi Witrynę Fotograficzną w Sejnach. Nie mieszka już w Sejnach, ale często w nich bywa.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.