CAS na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie
W tym roku spotkacie nas na Festiwalu Stolica Języka Polskiego, w czasie dwóch wydarzeń związanych z archiwistyką społeczną! Zapraszamy na dyskusję oraz warsztaty nagrywania historii mówionej dla młodzieży.
„Archiwiści, pasjonaci, lokalsi – rozmowa o archiwach społecznych” – spotkanie
-
Termin: 31.07, godz. 14.30–16.00
Miejsce: Scena Małej Stolicy (Miasteczko Festiwalowe, tereny zielone ZS nr 2 w Szczebrzeszynie, ul. Zamojska 70)
Wstęp wolny
Co to są archiwa społeczne i czym się zajmują? Kto może zostać archiwistą społecznym i archiwistką społeczną? Od czego zacząć przygodę z odkrywaniem historii swojej miejscowości?
Rozmowę z Adrianą Kapałą z Centrum Archiwistyki Społecznej, Małgorzatą Koczon – dyrektorką biblioteki miejskiej w Szczebrzeszynie i Katarzyną Suchecką – bibliotekarką i archiwistką społeczną poprowadzi Tomasz Pańczyk z Festiwalu Stolica Języka Polskiego.
Adriana Kapała – historyczka, archiwistka. Koordynatorka edukacji i szkoleń w Centrum Archiwistyki Społecznej. Poprzednio związana z Fundacją Ośrodka KARTA, gdzie koordynowała projekty dokumentacyjne w nurcie historii mówionej. Wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej.
Małgorzata Koczon – absolwentka Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS w Lublinie. Wieloletnia pracowniczka Książnicy Zamojskiej. Obecnie dyrektorka Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Szczebrzeszynie.
Katarzyna Suchecka – bibliotekarka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie, koordynatorka Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej od początku jego istnienia, realizatorka projektów z zakresu regionalizmu dla różnych grup wiekowych, regionalistka.
„Nagraj Babcię – Nagraj Dziadka – warsztaty nagrywania historii mówionych” – warsztaty
-
Termin: 31.07, godz. 14.30–16.00
Miejsce: Studio Nagrań MDK (Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie, ul. Sadowa 3)
Warsztaty przeznaczone dla osób 15 +, obowiązują zapisy (link poniżej)
W czasie warsztatów dowiemy się, jak zrealizować wywiad historii mówionej! Wysłuchamy opowieści ciekawych osób, dowiemy się, jak porozmawiać z babcią i dziadkiem o ich młodości. Nauczymy się przygotowywać scenariusz dobrej rozmowy i obsługiwać profesjonalne dyktafony. Na koniec nagramy nasz pierwszy, krótki wywiad!
Zapraszamy do zapisów przez formularz.
Dołącz do >> wydarzenia na profilu Facebook
Fot. Jarosław Tarań, 1968 r.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.