WBREW WOJNIE (ПРОТИ ВІЙНИ) – wystawa fotografii Inki Rosochy
Zapraszamy na wystawę „WBREW WOJNIE” prezentującą portrety ukraińskich kobiet w obiektywie Inki Rosochy. Organizatorem wystawy jest Fundacja Dobra Wola, a partnerami Centrum Archiwistyki Społecznej i Ośrodek KARTA.
W pamięci – krew i pożoga
W oczach – lęk i nadzieja
Teraz, wbrew wojnie – miłość
Teraz, wbrew wojnie – odwaga.
– Wojciech Eichelberger (o projekcie wystawy)
„Wystawa powstała z potrzeby ukazania ukrytego, codziennego heroizmu ukraińskich kobiet, którym udało się uciec do Polski przed wojną. Kobiety te żyją nadal w przerażającym cieniu wojennego koszmaru, doświadczają tęsknoty, lęku i rozpaczy… ale dają zarazem świadectwo nadziei, siły i determinacji, a także radości i miłości – WBREW WOJNIE. Jakby wiedziały, że właśnie tego najbardziej będzie potrzebował kiedyś powojenny świat.” – mówi autorka wystawy, Inka Rosocha.
WBREW WOJNIE
Od dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski zaczął płynąć potok osób uchodźczych – przeważnie kobiet, dzieci, osób starszych lub z niepełnosprawnościami.
Część z nich postanowiła tu pozostać – i zorganizować sobie życie, mimo że często jest to opcja tymczasowa, na przeczekanie, dopóki nie będą mogły wrócić do domu.
Krakowska Fundacja Dobra Wola od lat prowadzi liczne projekty w Ukrainie. W lutym 2022 roku od razu zaangażowała się w pomoc przybywającym do Krakowa uchodźcom. Osoby z Fundacji oferowały nie tylko podstawowe zasoby do życia, ale też wsparcie emocjonalne. Polegało ono przede wszystkim na towarzyszeniu i okazywaniu troski. Siłą rzeczy, podczas tych spotkań pojawiły się opowieści. Początkowo tylko wysłuchiwane, a później – także nagrywane. Wreszcie zyskały formę portretów, które ujęła w obiektywie Inka Rosocha.
Wystawa składa się z 10 par portretów, których zestawienie z jednej strony oddaje dramatyczny konflikt sytuacji, w jakiej znalazły się ukraińskie kobiety, z drugiej zaś symbolizuje biologiczną, psychiczną i duchową siłę i niezłomność Ukrainy broniącej swojej ziemi i państwowości.
Fragmenty wywiadów zaprezentowanych w broszurze towarzyszącej wystawie zostały nagrane w ramach projektu „24.02.2022, 5 rano: Świadectwa Wojny”. Celem inicjatywy jest zapis świadectw dokumentujących doświadczenie obywateli i obywatelek Ukrainy szukających w Polsce schronienia przed wojną. Więcej o projekcie
Inka Rosocha jest fotograficzką z wykształceniem bibliotekoznawczym. Tworzy zdjęcia od lat 90., zajmuje się głównie fotografią portretową. Współpracowała z wieloma czasopismami oraz przy realizacji filmów.
Informacje praktyczne
Wystawa czynna dla zwiedzających w godzinach otwarcia Witryny Domu Wschodniego (plac Konstytucji 6, Warszawa):
poniedziałek – piątek, godz. 11.00 – 17.00
oraz podczas trwania wydarzeń, których program znajduje się na stronie WitrynaDW.pl .
Organizatorzy wystawy:
Współorganizatorzy:
Centrum Archiwistyki Społecznej
Witryna Domu Wschodniego – instytucja prowadzona przez Fundację Ośrodka KARTA
Lokal przy pl. Konstytucji 6 jest wykorzystywany na cele kulturalne przez Fundację Ośrodka KARTA dzięki pomocy m.st. Warszawa – Dzielnicy Śródmieście.
Relacja z wernisażu
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.