1. edycja Letniej Akademii Archiwistyki Społecznej – relacja
Pod hasłem „Projektujemy działania lokalne!” w dniach 25–27 sierpnia 2022 roku w Warszawie odbyła się Letnia Akademia Archiwistyki Społecznej, zorganizowana przez Centrum Archiwistyki Społecznej. Partnerem Akademii było Wolskie Centrum Kultury, w którym prowadzono zajęcia.
W szkoleniu wzięło udział dziewięcioro archiwistów społecznych. Swoich przedstawicieli na Letniej Akademii Archiwistyki Społecznej miały: Archiwum Społeczne wsi Głogoczów, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Memo, Izba Regionalna w Piekarach Śląskich, Społeczne Archiwum Skrzynia, Gdański Archipelag Kultury, Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rzeczniowie, Fundacja Wielki Człowiek i Fundacja Fotografistka.
Uczestnicy Akademii dowiedzieli się, jak skutecznie planować i realizować działania lokalne oparte na zbiorach archiwalnych, jak zdobyć na nie środki finansowe i jak pozyskać wolontariuszy. Swoimi doświadczeniami podzieliły się z nimi inni archiwiści społeczni oraz doświadczeni animatorzy. Patrycja Jastrzębska z Tu było, tu stało pokazała uczestnikom Akademii warszawskie osiedle Koło, a Kamila Kobus z Fundacji Archeologia Fotografii zapoznała ich z tajnikami pracy z archiwalnymi zdjęciami.
Warsztaty w czasie Akademii prowadziły: Ewelina Bartosik i Hanna Sabat – animatorki i realizatorki projektów z Wolskiego Centrum Kultury, Ewa Celińska-Pyśk – kierowniczka Działu Wolontariatu w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, organizatorka akcji społecznych angażujących setki wolontariuszy oraz Agnieszka Wargowska-Dudek specjalistka ds. pozyskiwania funduszy ze środków zewnętrznych, realizująca projekty sieciujące, międzysektorowe, międzynarodowe i badawcze w Fundacji ARTS.
Akademia zwiększyła kompetencje archiwistów społecznych i wzmocniła sieć archiwów społecznych. Jej uczestnicy nawiązali nowe kontakty, wymienili doświadczenia i poznali wzajemnie swoje działania.
– Letnia Akademia Archiwistyki Społecznej odbyła się po raz pierwszy – i na pewno nie ostatni. Te trzy dni pokazały nam, jak ważne jest umożliwienie archiwistom społecznym spotkania, wymiany doświadczeń, inspiracji i pomysłów. A to wszystko w letniej, luźnej atmosferze, z udziałem osób, dla których archiwistyka społeczna jest życiową pasją i sposobem na odkrywanie i opowiadanie historii. Liczymy na to, że Letnia Akademia na stałe zagości w Centrum Archiwistyki Społecznej i w kalendarzach archiwistów społecznych i będzie wydarzeniem integrującym, podobnie jak Kongresy Archiwów Społecznych – mówi Adriana Kapała, koordynatorka szkoleń i edukacji w Centrum Archiwistyki Społecznej.
Zapraszamy na kolejną edycję Letniej Akademii Archiwistyki Społecznej za rok!
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.