III edycja “Małych ojczyzn”
„Małe ojczyzny” to program, który wspiera działania służące dokumentowaniu i upowszechnianiu ciekawych, a zarazem mało znanych wątków historii lokalnych. Jego III edycja odbędzie się w nowej formule: tym razem uczestniczki i uczestnicy będą pracować nad podcastem.
Program skierowany jest do pasjonatek i pasjonatów historii lokalnej, działających na rzecz swoich społeczności.
Jeśli masz pomysł na temat dotyczący wybranego wątku historii Twojej małej ojczyzny, któremu chciał(a)byś poświęcić odcinek podcastu – przyślij do nas swoje zgłoszenie! Czekamy na nie do 22 maja.
Pięć osób zakwalifikowanych do programu otrzyma zestawy do rejestracji dźwięku: dyktafony wraz akcesoriami, a także weźmie udział w dwudniowych warsztatach poświęconych pracy z mikrofonem, sztuce rozmowy i tworzeniu reportaży dźwiękowych. Spośród uczestników zostaną następnie wyłonione dwie osoby, które – przy wsparciu doświadczonych redaktorek i dziennikarek radiowych – przygotują odcinki podcastu poświęcone historii swoich małych ojczyzn.
Historia lokalna zazwyczaj jest opowiada poprzez fakty dotyczące danej miejscowości, poprzez legendy odnośnie jej najdawniejszych dziejów czy poprzez losy najważniejszych bohaterów. Tym razem zachęcamy Was do innego spojrzenia na historię miejsca, w którym żyjemy – do sięgnięcia po opowieści mieszkańców, przeszukania dawnych kronik szkolnych czy zakładów pracy, do odnalezienia unikatowych domowych fotografii czy listów, które doprowadzą do fascynujących, autentycznych, do tej pory nieznanych historii.
Pamiętaj, że w podcaście realizowanym w ramach „Małych ojczyzn” muszą zostać wykorzystane m.in. nagrania uczestników lub świadków wydarzeń (czyli rozmów przeprowadzonych przez Ciebie i/lub pochodzących z archiwów historii mówionej) i inne materiały źródłowe, a więc np. archiwalne nagrania dźwiękowe, przeczytane przez lektora fragmenty dzienników, listów, kronik itp.
Podczas przygotowania i realizacji podcastu z uczestniczkami i uczestnikami współpracować będą: Katarzyna Błaszczyk i Hanna Bogoryja-Zakrzewska z Torby Reportera i Podcastera oraz Karolina Anna Kuta.
Włącz się w odkrywanie i upowszechnianie historii swojej miejscowości lub regionu!
Czekamy na zgłoszenia!
Do 22 maja do godz. 23:59 przyślij na adres koordynatorki projektu, Agaty Bujnowskiej: a.bujnowska@cas.org.pl skan wypełnionego i podpisanego dokumentu aplikacyjnego wraz z krótkim (trwającym 1-2 min.) materiałem dźwiękowym lub wideo, w którym zaprezentujesz swoje motywacje do stworzenia proponowanego odcinka podcastu.
Na adres a.bujnowska@cas.org.pl możesz kierować również swoje pytania dotyczące programu.
Harmonogram
-
Przyjmowanie zgłoszeń: do 22 maja
-
Ogłoszenie wyników I etapu naboru (wyłonienie 5 uczestników, którzy otrzymają zestawy do rejestracji dźwięku i wezmą udział w warsztatach): do 27 maja
-
Dwudniowe warsztaty dla uczestników (miejsce: siedziba Centrum Archiwistyki Społecznej w Warszawie): 9-10 czerwca
-
Ogłoszenie wyników II etapu naboru (wyłonienie spośród uczestników 2 finalistów, którzy będą realizować swoje odcinki podcastu): do 30 czerwca
-
Przygotowanie materiałów, które złożą się na obydwa odcinki podcastu: do 31 października
-
Postprodukcja i planowana emisja obydwu odcinków podcastu: listopad
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.