Inauguracja portalu Zbiory Społeczne
Zapraszamy na inaugurację portalu Zbiory Społeczne (zbioryspoleczne.pl), prezentującego fotografie, dokumenty i nagrania archiwów społecznych z całej Polski. Portal dostępny jest od 29 marca. W ramach wydarzenia inauguracyjnego odbędzie się dyskusja „Dziedzictwo online. Co, dla kogo i dlaczego w tylu miejscach?” z udziałem przedstawicieli instytucji udostępniających archiwalia online oraz prezentacja portalu Zbiory Społeczne. Spotkanie transmitowane będzie w mediach społecznościowych.
Archiwistyka społeczna to zjawisko oddolne, wynikające z pasji i potrzeby zapisywania historii. Unikatowe zbiory gromadzone w lokalnych stowarzyszeniach, fundacjach, bibliotekach czy w ramach prywatnych inicjatyw, dzięki portalowi Zbiory Społeczne będą teraz łatwo dostępne – w jednym miejscu – dla odbiorców z całej Polski. Użytkownicy będą mieli możliwość przeglądania ponad 100 000 materiałów zamieszczonych przez 200 archiwów społecznych.
Archiwalia prezentowane na portalu opowiadają zarówno o życiu mieszkańców dużych miast, jak i społeczności mniejszych miejscowości i wsi z niemal każdego regionu kraju. Swoje miejsce znalazły tu historie wybitnych postaci, na przykład himalaisty Jerzego Kukuczki czy fotografki Zofii Rydet, ale przede wszystkim tysiące opowieści zwykłych osób i rodzin. Udostępnione zbiory są tak zróżnicowane, jak różne są archiwa społeczne: portal jest kopalnią wiedzy o lokalnych tradycjach – posłuchamy tu między innymi tradycyjnych piosenek śpiewanych przez członkinie kół gospodyń wiejskich i obejrzymy fragmenty bogato zdobionych kronik. Znajdziemy historie białostockich esperantystów, przeniesiemy się też do uwiecznionych na zdjęciach Rodzinnych Ogródków Działkowych. Poznamy również niezwykłe historie grup zawodowych, na przykład pielęgniarek i położnych.
Portal Zbiory Społeczne może być dla każdego z nas nieocenionym źródłem do poszukiwań historii regionów, miejscowości, rodzinnych korzeni. Artyści znajdą tu inspiracje dla swojej sztuki, pisarze i dziennikarze —materiały do tworzenia tekstów, reportaży czy audycji, a studenci i badacze bezcenne archiwalia, które wzbogacą ich prace naukowe.
-
Zbiory Społeczne są nową odsłoną portalu Otwarty System Archiwizacji (osa.archiwa.org), utworzonego przez Fundację Ośrodka KARTA, a następnie rozwijanego przez Centrum Archiwistyki Społecznej. Od chwili premiery nowego portalu nazwa Otwarty System Archiwizacji będzie dotyczyć narzędzia online do opracowywania zbiorów przez archiwa społeczne, będącego integralną częścią portalu Zbiory Społeczne.
Program wydarzenia:
Termin: 29 marca 2022 godz. 16.00—19.00
Transmisja online z Centralnego Domu Technologii
- godz. 16.00—17.30 – dyskusja „Dziedzictwo online. Co, dla kogo i dlaczego w tylu miejscach?”
Dyskusja z udziałem przedstawicieli instytucji, które tworzą polskie serwisy do udostępniania dziedzictwa w internecie. Goście wydarzenia: Dominik Cieszkowski – Zastępca Dyrektora Biblioteki Narodowej (polona.pl), dr Paweł Pietrzyk – Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych (szukajwarchiwach.gov.pl), Grzegorz Zajączkowski z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KRONIK@) oraz Katarzyna Ziętal – Dyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej (zbioryspoleczne.pl). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. Więcej o debacie >> - godz. 17.30—18.00 – przerwa
- godz. 18.00—19.00 – prezentacja portalu Zbiory Społeczne
Premiera portalu zawierającego zbiory archiwów społecznych z całej Polski. Twórcy portalu opowiedzą o idei jaka stoi za jego powstaniem oraz zaprezentują specyfikę i różnorodność zgromadzonych w nim zbiorów.
Wydarzenie będzie dostępne online, poprzez transmisję na profilu facebookowym Centrum Archiwistyki Społecznej. Dyskusja „Dziedzictwo online. Co, dla kogo i dlaczego w tylu miejscach?” będzie transmitowana również w mediach społecznościowych Archiwów Państwowych oraz Biblioteki Narodowej.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku >>
W grafice użyto zdjęcia Zofii Rydet, z serii „Zapis socjologiczny”, 1978-1990 / Fundacja Zofii Rydet
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.