Głos przeszłości – premiera książki
Serdecznie zapraszamy na premierę książki „Głos przeszłości. Wprowadzenie do historii mówionej”! Premierze towarzyszy spotkanie z autorami Paulem Thompsonem i Joanną Bornat (łączącymi się online) oraz redaktorami polskiego wydania Martą Kurkowską-Budzan i Dominikiem Czapigo. Rozmowę poprowadzi dziennikarka Justyna Dżbik-Kluge.
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa (oraz online!)
Czwartek, 16 grudnia 2021, godz. 18.00
Spotkanie będzie tłumaczone na żywo i transmitowane na Facebooku.
„Głos przeszłości. Wprowadzenie do historii mówionej” to pierwsze polskie wydanie książki „The Voice of the Past. Oral History”. Publikacja od czasu pierwszego wydania w 1978 roku doczekała się kilku zaktualizowanych wersji. Nadal jest uznawana za jedną z najbardziej wpływowych i inspirujących książek dotyczących historii mówionej.
To obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy już zajmują się historią mówioną. Dla pozostałych może stanowić świetną zachętę do rozpoczęcia tej przygody. „Chcieliśmy, aby ta książka miała charakter zarówno praktyczny, jak i filozoficzny. […] Przedstawiamy obszerny przegląd głównych cech historii mówionej i narracji biograficznych oraz ich roli społecznej i historycznej, korzeni, rozwoju i popularyzacji na całym świecie, ich miejsca w szerszym ruchu na rzecz badania pamięci (memory movement), wreszcie – kwestii dotyczących natury pamięci jako źródła danych i jej związków z poczuciem «ja», doświadczeniem i tożsamością” ― napisali we wstępie Paul Thompson i Joanna Bornat.
Uczestnicy dyskusji:
Paul Thompson — emerytowany profesor socjologii na Uniwersytecie Essex, jeden z pionierów historii mówionej w Europie, założyciel archiwum National Life Stories w British Library i współzałożyciel czasopisma „Oral History”. W jego dorobku znajdują się między innymi książki „The Edwardians” (1975) i „Living the Fishing” (1983). Jest też współautorem książek „Pathways to Social Class” (1997), „Growing Up in Stepfamilies” (1997), a ostatnio „Jamaican Hands Across the Atlantic” (2006). Prowadził badania w ramach rozmaitych projektów społecznościowych, między innymi w szkockiej wiosce rybackiej Mallaig, w dzielnicy klasy średniej na północy Oksfordu oraz wśród marokańskich migrantów i migrantek do Wielkiej Brytanii.
Joanna Bornat — emerytowana profesorka historii mówionej na Open University. Przez wiele lat pełniła funkcję współredaktorki naczelnej czasopisma „Oral History”. Odegrała ważną rolę w rozwoju metody pracy ze wspomnieniami, zbadała i opisała wiele aspektów historii mówionej osób na późnych etapach życia. Badała historie mówione związane między innymi ze zmianą w rodzinie, religią i niereligijnością, migracją i płcią, a jej ostatnie publikacje dotyczą powtórnego używania zarchiwizowanych danych. Współpracowała przy projektach społecznościowych w Londynie i kontynuuje tę współpracę po przejściu na emeryturę.
Dominik Czapigo — socjolog. Od 2006 roku pracuje przy programie „Historia Mówiona” Fundacji Ośrodka KARTA, w ramach którego koordynuje projekt „Polacy na Wschodzie”. Jest współpracownikiem Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią, a od 2014 roku jest członkiem redakcji kwartalnika „Karta”. Uczestniczył w licznych projektach dokumentacyjnych, między innymi „Polacy na Wschodzie” (2006–2011), „Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Buenos Aires” (2012–2015) i „Fotografowie w Peerelu” (2014–2016).
Marta Kurkowska-Budzan — historyczka, pracuje na stanowisku profesora na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się metodologią praktyczną badań historycznych i dziejami historiografii, kulturową historią pracy w wieku XX-XXI oraz reprezentacjami przeszłości we współczesnej kulturze. Kieruje międzynarodową grupą badawczą Homo [Lab]orans oraz realizuje projekty: „Lokalni historycy i zmiana systemowa w Polsce – transfery idei (1984-1998)” i „Praca jako doświadczenie cielesne. Reprezentacje pracy industrialnej we współczesnej Europie”. Autorka książki „Historia zwykłych ludzi. Angielska historiografia dziejów społecznych” (2003), współautorką publikacji „Historia mówiona. Elementarz” (2008) i „Stadion na peryferiach” (2016). Jest współzałożycielką Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej, redaktorką naukowych pism poświęconych historii mówionej, członkinią Rady Naukowej „Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej” oraz Rady Naukowej Oral History Centre w University of Winnipeg w Kanadzie.
Justyna Dżbik-Kluge — dziennikarka radiowa i telewizyjna. Zajmuje się tematyką społeczną i kulturalną. Debiutowała w młodzieżowym programie Telewizji Polskiej „Rower Błażeja”. Była gospodynią magazynu kulturalnego TVP Warszawa „Qadrans Qltury”, pracowała w Polskim Radiu — w Czwórce i w Jedynce. Przez pięć lat była związana z Radiem ZET, gdzie prowadziła między innymi cotygodniową audycję „Halo ZET”. Od listopada 2021 roku w Radiu 357 prowadzi autorską audycję o literaturze „Książki. Lubię to!”
Wstęp na wydarzenie jest wolny, liczba miejsc w Domu Spotkań z Historią jest ograniczona do 25 osób. Do limitu nie wliczają się osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. Prosimy o zachowanie dystansu oraz zakrywanie nosa i ust.
Partnerem publikacji jest Ośrodek KARTA.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.