(Nie)widzialna praca kobiet
Zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklu „Archiwa inspirują!”, poświęconego twórcom, którzy w swojej pracy korzystają ze zbiorów archiwów społecznych. Spotkania poprowadzi reporterka i pisarka Olga Stanisławska. Pierwszą gościnią będzie Marta Madejska, autorka książki „Aleja włókniarek”, archiwistka, współtwórczyni Cyfrowego Archiwum Łodzian „Miastograf”.
Aleja Włókniarzy to jedna z głównych ulic Łodzi. Miała upamiętniać robotników i robotnice przemysłu włókienniczego, ale przez rodzajnik w nazwie wykluczyła gros pracowniczek tego przemysłu – włókniarek.
Podczas spotkania porozmawiamy o historiach spoza głównego nurtu, oddamy głos pracownicom przemysłu włókienniczego, a także szerzej przyjrzymy się losowi kobiet pracujących na przestrzeni XIX i XX wieku.
Porozmawiamy też o tym, w jaki sposób archiwistyka może przyczyniać się do zmian społecznych. Dowiemy się o działalności archiwistycznej Marty Madejskiej, projekcie „Miastograf” i o tym, że archiwista to także aktywista.
Partnerem spotkania jest Wydawnictwo Czarne i Cyfrowe Archiwum Łodzian „Miastograf”.
Koordynatorkami cyklu są Maria Mossakowska i Karolina Sakowicz.
Gość spotkania:
Marta Madejska – z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu kwerendzistka i asystentka muzealna, z pasji pisarka. Autorka książki reportażowej „Aleja Włókniarek” (Wydawnictwo Czarne, 2018). Laureatka Nagrody Literackiej Złoty Exlibris (2018) i Punktu dla Łodzi (2019), stypendystka Wyszehradzkich Rezydencji Literackich na rok 2020. Od 2010 roku związana ze Stowarzyszeniem Topografie, w którym zajmuje się głównie projektami dotyczącymi historii mówionej. W latach 2017–2019 zastępczyni redaktorki naczelnej „Łódzkiej Gazety Społecznej «Miasto Ł»”; stale współpracuje z Centrum Muzeologicznym Muzeum Sztuki w Łodzi.
Prowadząca:
Olga Stanisławska – pisarka, reportażystka, eseistka, kuratorka. Za książkę „Rondo De Gaulle’a” otrzymała Nagrodę Kościelskich (2001). Była współkuratorką wystaw „Nostalgia urzeczywistniona. Afryka w fotografii Kazimierza Zagórskiego” (Galeria Zachęta, 2005) i „Nowy Region Świata” (Bunkier Sztuki, 2017). Wraz z Borysem Lankoszem zrealizowała dla TVP dokument poświęcony muzułmanom we Francji (2007). Publikuje między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Widoku”. Przez wiele lat była jurorką Nagrody za Reportaż Literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego. Mieszka w Paryżu.
Zapraszamy!
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.