Jak prezentować archiwalne fotografie? Przygotowanie wystaw
Przed nami trzecie spotkanie z cyklu ,,Miesiąc z fotografią’’, organizowane przez Centrum Archiwistyki Społecznej i Fundację Archeologia Fotografii!
Zagadnienia, które będą omawiane na webinarze:
-
na czym polega łączenie pracy kuratorskiej i pracy artystycznej,
-
dla kogo, po co i jak pokazujemy fotografie? refleksje o prezentacjach fotografii na wystawach, w książkach i w działaniach edukacyjnych,
-
sposób prezentacji, a zamysł kuratorski i możliwości techniczno-budżetowe,
-
przygotowanie fotografii do prezentacji na wystawie (selekcja zdjęć, techniki druku i prezentacji zdjęć),
-
warunki ekspozycyjne, bezpieczeństwo zbioru i bezpieczeństwo zwiedzających, opieka nad otwartą wystawą,
-
przykłady różnych sposobów prezentacji fotografii na ekspozycjach i promocja wystawy.
Spotkanie poprowadzą:
Agnieszka Rayss – fotografka, współzałożycielka stowarzyszenia Sputnik Photos. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Universite Paris IV w Paryżu. Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dwukrotnie nagradzana w konkursie Pictures of the Year, dwukrotna finalistka Hasselblad Masters Award. Opublikowała albumy fotograficzne: ,,Z zapisków kolekcjonera’’, ,,Tu się zaczyna koniec miast” (2015) – o industrialnej, niepokojącej stronie organizmów miejskich, i ,,American Dream’’ – o transformacji kulturalnej i triumfie popkultury w Europie Środkowo-Wschodniej. Prowadziła wiele warsztatów fotograficznych, między innymi w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, w Centre National Audiovisuel w Luksemburgu, uczyła w kilku szkołach fotograficznych. Jurorka konkursów fotograficznych.
Marta Przybyło – historyczka sztuki, projektantka książek, kuratorka wystaw i fotografka. Od 2009 roku pracuje w Fundacji Archeologia Fotografii, gdzie zajmuje się m.in. opracowaniem archiwów, działem wydawniczym, projektowaniem publikacji, pracą kuratorską i edukacyjną. Autorka m.in. takich publikacji FAF jak: Tadeusz Sumiński, ,,Industrial’’ (2014), ,,Emulsja’’ (2015) – poświęconej materialności fotografii czy ,,Lux’’ – o świetle w fotografii (2016). Pracowała też m.in. przy odtworzeniu projektu książki Zofii Rydet „Mały człowiek”. Od kwietnia 2017 wiceprezeska, od 2020 roku prezeska Fundacji. Współtworzy selfpublishingowy kolektyw ,,Syreny i glonojady’’.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.