Zbudowane z pamięci | piknik
Organizator: Nowohuckie Archiwum Społeczne
Ośrodek Kultury Norwida
Termin: 7 czerwca 2025, 14.00–17.00
Miejsce: Skwer Budowniczych Nowej Huty obok Nowohuckiego Centrum Kultury, Kraków
NAS organizuje piknik z okazji siedemdziesięciolecia Ośrodka Kultury Norwida (dawniej Zakładowego Domu Kultury Huty im. Lenina). Jego celem jest zachęcenie mieszkańców i mieszkanek Nowej Huty do zabawy i podzielenia się wspomnieniami związanymi z instytucją.
Na dużych kartonowych pudłach będzie można zapisać historie związane z poszczególnymi lokalizacjami i oddziałami tego pierwszego nowohuckiego domu kultury. Kto grał w przedstawieniach Teatrzyku Krasnal? Kto wypożyczał książki w naszej bibliotece? Kto bywał na słynnych imprezach w Sali Tańca? Kto chadzał na randki do kina Sfinks, a kto na wernisaże do Galerii Rytm? Pamięć pobudzą archiwalne fotografie prosto z kronik pamiątkowych ZDK HiL.
Dostępność wydarzenia:
-
Dojazd
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: Plac Centralny im. Ronalda Reagana. W pobliżu miejsca wydarzenia są nieliczne miejsca parkingowe i płatny parking Nowohuckiego Centrum Kultury.
-
Miejsce wydarzenia
Teren Skweru Budowniczych jest terenem o nieznacznych nierównościach i nachyleniach terenu. Porasta go trawa, wyznaczone ścieżki spacerowe nie są utwardzone.
-
Sensoryka
Wydarzenie plenerowe z dużą ilością osób. W programie Dni Nowej Huty odbywają się koncerty i rozmowy ze sceny z głośnym nagłośnieniem. Brak miejsc zadaszonych (w przypadku deszczu).
-
Toalety
Wydarzenie zabezpieczone w toalety przenośne. Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami jest dostępna w budynku Nowohuckiego Centrum Kultury. Brak komfortki.
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.
Nowohuckie Archiwum Społeczne gromadzi zbiory poświęcone Nowej Hucie i jej mieszkańcom i mieszkankom. Zbiera wspomnienia związane z budową nowego miasta, życiem i pracą w nim, ze szczególnym uwzględnieniem nowohuckiej kultury i roli Zakładowego Domu Kultury Huty im. Lenina w jej organizowaniu i upowszechnianiu. Na zbiór składają się nagrania audio i wideo świadków historii, a także archiwalne fotografie, drobne druki i pamiątki rodzinne.