5. urodziny Centrum Archiwistyki Społecznej!
![](https://cas.org.pl/wp-content/uploads/2025/02/grafika_urodzinowa__666-x-331.png)
Na początku lutego świętujemy urodziny naszej instytucji. Tegoroczny jubileusz to dla nas wszystkich okazja do rozmowy na temat rozwoju archiwistyki społecznej w ostatnich pięciu latach!
Wywodzimy się z archiwum społecznego
Na początku istnienia naszej instytucji, nasz zespół, w tym obie dyrektorki, wywodził się wprost z archiwum społecznego – Fundacji Ośrodka KARTA. Od samego początku wiedzieliśmy więc z praktyki, z jakimi wyzwaniami mierzą się archiwa społeczne, a jednocześnie mieliśmy doświadczenie niezbędne do tego, żeby realnie wspierać w ich rozwiązywaniu.
Gdy zaczynaliśmy naszą działalność, w Polsce było 460 archiwów społecznych. Dziś jest ich już 814!
Archiwa społeczne ocalają zbiory, które być może nigdy nie trafiłyby do szerszego obiegu – to zdjęcia wyciągnięte z domowych szuflad, odnalezione na strychu dokumenty, opowieść wydobyta z pamięci osób starszych.
Jesteśmy częścią ruchu, który wspieramy; szkolenia prowadzimy osobiście, pojawiamy się w różnych miejscach Polski, ale także tworzymy okazję do przyjazdu do Warszawy, gdzie mamy siedzibę, na Akademię Archiwistyki Społecznej czy szkolenie Na start!. Opracowujemy podręczniki, które dostępne są dla wszystkich bezpłatnie. Nasze działania kulturalne, takie jak Archifest czy – od tego roku – wystawa Pamięciownik, inspirują archiwa społeczne do samodzielnego organizowania angażujących wydarzeń z naszym wsparciem.
Nasze narzędzia cyfrowe, takie jak Baza Archiwów Społecznych, Otwarty System Archiwizacji oraz portal Zbiory Społeczne służą zarówno archiwistom i archiwistkom społecznym jak i nam wszystkim – dzięki nim możemy poznawać zbiory i odkrywać inicjatywy z naszych okolic.
Patrząc wstecz na ostatnie pięć lat widzimy więc ogromną przemianę społeczną. Przeszkoliliśmy już łącznie 3700 osób, kolejne 3200 wzięło udział w naszych wydarzeniach kulturalnych. Od uruchomienia portalu Zbiory Społeczne w 2022 roku liczba udostępnianych zdjęć, dokumentów czy relacji historii mówionej osiągnęła obecnie 190 600.
To tyle i aż tyle, siła napędowa oddolnego ruchu na rzecz zapisywania historii.
5 lat – i co dalej?
Chcemy wesprzeć jak najwięcej inicjatyw, docierać do nowych grup odbiorców i odbiorczyń, chcemy budować rozpoznawalność archiwistyki społecznej, aby jak najwięcej osób zainteresowało się oddolnym zapisywaniem historii.
Tylko w tym roku czekają nas angażujące działania: VI Kongres Archiwów Społecznych, druga edycja Na trwałe oraz Archifestu, kolejne edycje naszych szkoleń, zupełnie nowe działanie, jakim jest wystawa mobilna Pamięciownik, a także codzienna praca wszystkich działów nad nieustającym rozwojem archiwistyki społecznej w Polsce
A co dalej? Choć mamy plany, jeszcze nie będziemy ich zdradzać!
![](https://cas.org.pl/wp-content/uploads/2025/02/jsadamczewska_CAS_08-1024x683.jpg)
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.