Zacieśniamy współpracę z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego!
W ubiegłym tygodniu podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Instytutem Kultury Polskiej UW. To zacieśnienie istniejącej już relacji, szczególnie w ramach kierunku studiów Sztuki społeczne. W semestrze letnim poprowadzimy tam zajęcia; zakładamy też współdziałanie w ramach projektów kulturalnych i naukowych. To kolejna, owocna współpraca ze środowiskiem akademickim!
Do tej pory wielokrotnie współpracowaliśmy już z IKP UW na wielu polach. Gościliśmy na różnorodnych zajęciach opowiadając o archiwistyce społecznej. Byliśmy patronem wystawy „Nasz dom – historie Smolnej 8”, opracowanej przez studentów i studentki kierunku Sztuki społeczne na podstawie relacji wspomnieniowych niezwykłego domu przy ul. Smolnej 8 w Warszawie. Osoby, które studiują bądź studiowały w Instytucie, zaliczają się do grona naszych stałych współpracowników i współpracownic.
W semestrze letnim roku akademickiego 2024/2025 zrealizujemy na kierunku Sztuki społeczne nasze autorskie zajęcia. Po raz pierwszy w całości poprowadzimy cały kurs, nie tylko pojedyncze spotkania. W czasie zajęć studenci i studentki poznają metody archiwistyki społecznej i dowiedzą się o ciekawych inicjatywach wokół zbiorów gromadzonych przez archiwa społeczne. Najważniejszy jednak w ramach tych zajęć jest ich aspekt praktyczny – osoby uczestniczące będą miały za zadanie zaplanować projekt kulturalno-społeczny z wykorzystaniem zbiorów wybranego archiwum społecznego lub zaplanować projekt inicjujący archiwum społeczne na ważny dla siebie temat.
Wierzymy, że kształcimy dzięki temu osoby, które w przyszłości będą korzystały ze zbiorów archiwów społecznych w sposób twórczy i wrażliwy, a być może także same założą archiwa społeczne!
Kierunek taki jak Sztuki społeczne idealnie wpisuje się w realia i metody archiwistyki społecznej. To połączenie teorii z praktyką; wiedzy i energii do działania. Zajęcia, które często wychodzą poza uniwersytecką salę, skłaniają do myślenia, jakie realne działania można proponować swojej najbliższej społeczności. Cieszymy się zatem, że archiwistyka społeczna jest coraz bardziej obecna w Instytucie.
Porozumienie o współpracy podpisały Katarzyna Ziętal, dyrektorka CAS, oraz prof. dr. hab. Iwona Kurz, Dziekana Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.