Przejdź do treści
przejdź do bazy archiwów

Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Izbicy

instytucja samorządowa

Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Izbicy jest gminną instytucją kultury, której zadaniem jest tworzenie optymalnych warunków społecznego dostępu do dóbr kultury, sportu, turystyki i rekreacji. Działamy poprzez edukację kulturalną dzieci, młodzieży i dorosłych, otaczanie opieką amatorskiego ruchu artystycznego, twórczości ludowej i folkloru, promocję twórców kultury z terenu gminy Izbica a także poprzez organizowanie wystaw i konkursów w różnych dziedzinach sztuki, koncertów, przeglądów, festiwali, kulturalnej rozrywki. W zakresie sportu i rekreacji organizujemy warunki dla rozwoju amatorskiego ruchu sportowego, głównie masowego.
Naszą stosunkowo nową formą działalności jest ochrona pamięci o dawnej społeczności, o jej życiu społeczno-kulturalnym, tradycjach, obyczajach, ochrona obejmująca gromadzenie pamiątek różnego rodzaju i w rożnych formach, np. w formie historycznej wystawy stałej poświęconej mieszkańcom gminy czy w formie różnych działań w mediach społecznościowych.
przejdź do kontaktu

Archiwum Archiwum Społeczne im. A. Sokołowskiego w Tarnogórze

Zasób archiwum obejmuje materiały związane z życiem społecznym i kulturalnym gminy Izbica, w szczególności miejscowości Tarnogóra i Izbica. Zakres chronologiczny tych materiałów to II poł. XIX do ok. 1980 r. Ogólną wielkość zbiorów trudno określić, ponieważ ich większa część to fotografie i wspomnienia publikowane przez kilka ostatnich lat na łamach mediów społecznościowych. Archiwum tworzą też elementy stałej wystawy w Domu Kultury w Tarnogórze, poświęconej pamięci regionalisty A. Sokołowskiego, jego książki i czasopisma oraz inne materiały przekazane przez Szkołę Podstawową w Tarnogórze, która zgromadziła stare przedmioty i pamiątki przekazane przez mieszkańców Tarnogóry i p. Sokołowskiego. Ważnym elementem zasobów archiwum są produkty i materiały archiwalne zgromadzone w związku z realizacją projektu „Nasze drogi ku niepodległości”, dofinansowanego przez Biuro Niepodległa w 2020 r. z programu „Koalicje dla Niepodległej”.

Rodzaje zbiorów

fotografie, wspomnienia, muzealia, ikonografia, dokumenty osobiste, dokumenty życia społecznego, filatelistyka, czasopisma, druki ulotne, książki, mapy, plakaty, pocztówki, rękopisy, dokumenty urzędowe, korespondencja, wycinki prasowe, dzienniki

Sposoby udostępniania

na miejscu, w internecie

Zobacz zbiory

Kontakt

Dni i godziny pracy archiwum

Poniedziałek - czwartek

godz. 12.00 - 18.00

Kontakt w sprawie zbiorów

Adres

Krakowskie Przedmieście 72A

22-375 Tarnogóra

Polska

e-mail / telefon